Jóga, zdraví a hubnutí

geralt / Pixabay

Ačkoli je hubnutí v poslední době obrovským trendem, většina příslibů tohoto procesu končí často jen a právě u mluvení a na činy se jaksi nedostane. Ideální je samozřejmě situace, kdy člověk spojí odhodlání a také si vytvoří podmínky pro reálné zbavení se kil navíc. Ovšem tyto dvě složky se v jednom případě setkají jen málokdy. Pokud se to podaří, pak není co řešit a jedná se o prakticky ideální situaci. Základní stavební kameny hubnutí u kohokoli jsou dostatek pravidelného pohybu a také vhodné sestavení jídelníčku.

Když jsme u toho cvičení, dá se říct, že je v podstatě jedno, o co se ve výsledku bude jednat. Pokud máte problém s výdrží a tím se dostat k opravdovému pohybu, najděte si nějaký organizovaný ve více lidech. Pro mnoho lidí to ale není možné kvůli časové vytíženosti, takže vyhledávají nejrůznější sestavy, které mají hubnutí jako přímý cíl, nebo jako vedlejší efekt. Můžeme z nich jmenovat například jógu, která s hubnutím poměrně dost souvisí. Není sice tak dynamická jako některé jiné druhy tělesných aktivit, ale to nijak nesnižuje její efektivitu právě tehdy, když hledáte něco na hubnutí.

Než se dostaneme přímo k tomu, jak souvisí jóga a hubnutí, řekněme si několik slov přímo o této disciplíně. Sama o sobě je ryze spirituálním cvičením a propojuje jak složku duchovní, tak fyzickou. Samotný název má kořeny ve starověkem jazyku sanskrtu a vyjadřuje spojení či sjednocení. Jóga má možná nejstarší historické kořeny ze všech sportovních disciplín a sahají až někam do prvního tisíciletí před Kristem. O této době se zmiňují prameny brahmány, které pocházejí zhruba z roku 900 až roku 500 před naším letopočtem. Jóga je tu popsána jako konkrétní mechanismus meditace a uctívání. Díky cvičení jógy překonává jedinec své nepravé ego, které zabraňuje pohledu na skutečný svět, tedy na pravý a jedinečný. Samotné slovo je možné chápat ve více významech.

Zaprvé existuje celý životní styl zvaný karmajóga, jehož hlavním prvkem je nesobeckost celé bytosti. Dá se říct, že jogín cvičí takovým způsobem, aby se zbavil veškeré sobeckosti, která v něm může být obsažena. Tento typ jógy si klade za cíl plno očištění celého člověka, hlavně v duchovním významu. Dalším typem praktikované jógy je bhaktijóga, také zvaná jóga lásky a oddanosti. Další možností je také hathajóga sestávající z pozic, které mají povzbudit vitalitu člověka. Královská jóga je pak jiný název pro osmistupňovou stezku, také zvanou Rádžajóga.

Jógy jako takové je samozřejmě mnohem více druhů, ale je také potřeba poznamenat, že způsoby jejího praktikování už jsou někde zcela jinde, než byly v dobách minulých. Mění se také její cíle. Ty kdysi ležely plně v duchovních významech – hlavně duchovním rozměru plné harmonie. Jóga toho byla rozhodně schopna, protože právě skrze ni měl člověk dospět k vyladění sebe sama.

Dnes je duchovní kodex stále základem, ale cvičení je mnohem méně svázáno tradicí a původní cíle rovnováhy jsou spíše v pozadí. Moderní verze jógy je hlavně o pohybu, který neuškodí v dnešní sedavé době asi nikomu. Její výhodou je, že jógu lze cvičit kdekoli a kdykoli, například v ranních hodinách, kdy ještě všechno kolem spí, stejně tak i odpoledne – potřebujete k tomu jenom podložku. Hlavní složkou je pohodlí a také vůle něčeho cvičením dosáhnout. Je skoro lepší si zacvičit jógu jen ráno, aby zásobila dostatkem energie na zbytek dne.

Dnes je brána jako velmi dobrý způsob relaxace a často je možné si ji zacvičit i přímo v zaměstnání. Není potřeba instruktor a i správné provedení může být různé – lze najít jak videonávody, tak i mnoho odborné literatury.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *