Stavby na klíč – cesta k pasivnímu bydlení?

Pokud uvažujeme o pořízení stavby na klíčjsme oproštěni od mnoha starostí souvisejících se stavbou na vlastní pěst. Většinou ale platí pravidlo, že svépomocí bychom dům postavili o něco levněji. Díváme-li se však na energetickou soběstačnost a maximální úsporu našeho nového příbytku, varianta domu na klíč nám může naopak mnoho peněz ušetřit. Možná i kvůli zvýšení zájmu o katalogové domy se čím dál více stavební firmy zabývají jejich energetickou úsporností. V následujících řádcích se dočteme, co znamená spojení „pasivní dům” a proč bychom v souvislosti s ním měli uvažovat o domu na klíč.

Výhody staveb na klíč

Ještě, než se pustíme k definici pasivního domu a konkretizujeme benefity v souvislosti s těmi na klíč, stručně si definujme jeho základní náležitosti a výhody.

Jsou to především:

  • Stavba bez práce
  • Doba, za kterou je dům postaven
  • Asistence stavební firmy pro vyřízení veškerých potřebných povolení
  • Pevně stanovený termín dokončení – víme, kdy se budeme stěhovat do nového domu
  • Výhodnější nákup materiálu
  • Případné stížnosti směřují k jedné firmě, která musí problém vyřešit – zodpovědnost za dům jako celek

Co když ale od svého obydlí vyžadujeme velmi nízké energetické náklady a co největší energetickou nezávislost? Lze takový typ domu vybrat z katalogu a existuje dnes něco jako univerzální nízkoenergetický dům?

Pasivní nemovitost

K odpovědi na výše kladené otázky bude dobré nejdříve přesně definovat, co to vlastně pasivní dům je.

Zde jsou jeho tři zásadní kritéria:

  1. Spotřeba do 15 kWh/m2
  2. Kvalitní izolace
  3. Systém větrání s rekuperací tepla

 

Pokud hovoříme o pasivní stavbě, jedná se o nemovitost, která musí splňovat poměrně přísná kritéria co se energetické stránky týče, hlavně tedy úspory tepelné energie. Ročně by se měla spotřeba pohybovat maximálně kolem 15 kWh na metr čtvereční. Ve srovnání s dnešními novostavbami je to velmi málo – ty spotřebují kolem 100 kWh a pokud se budeme bavit např. o desítky let starých domech, dostáváme se už přes tři stovky.

Aby nám teplo neutíkalo pryč, musíme investovat do kvalitního zateplení, které zajišťuje hlavně minerální či skelná vata a dobře utěsněná okna. K tomu, abychom se necítili jako ve skleníku, nám poslouží systém větrání s rekuperací tepla.

Systém větrání s rekuperací tepla

Často bývají pasivní domácnosti zaměňovány s chytrými. Pravdou však je, že jedinou povinnou technologií, která je vyžadována u pasivních domů, je systém větrání s rekuperací tepla. Díky dobré izolaci se nevyplatí příliš otevírat okna – příliv čerstvého vzduchu tak zajišťuje soustava, která jej neustále přivádí zvenku. Mimo jiné ho čistí a zbavuje škodlivin, což ocení zejména alergici. Navíc je vzduch před vstupem do obytných prostor ohříván na pokojovou teplotu.

Pasivní dům na klíč

Z výše zmíněných bodů, které musí pasivní stavba splňovat, logicky vyplývá, že je také velmi důležité, do jakého prostředí ji zasadíme. Povětrnostní podmínky výrazně ovlivňují energetickou stránku. Doposud byla praxe taková, že si každý zájemce nechal vypracovat individuální projekt – to se však velmi prodražilo.

Proto přišly na scénu firmy vyrábějící domy na klíč, které se snaží realizovat univerzální koncept realit, které budou úsporné téměř ve všech oblastech. Protože je tento cíl nesmírně náročný a pořád velmi záleží na tom, kde bude příbytek umístěn, což firma předem nemůže vědět, je hranice maximální spotřeby posunuta o 5 kWh. Jinak zůstávají všechny podmínky stejné.

3 největší výhody pro zákazníka

1. Cena

· Bezesporu největší výhodou pasivního domu na klíč je jeho pořizovací cena. Zákazník totiž nepotřebuje zpracovat projekt přímo jemu na míru, vybere si z již vytvořených projektů, který se případně pouze poupraví.

2. Čas

· Stavba pasivního domu je zřídkakdy krátkou záležitostí. Jen zmíněný projekt se může dost protáhnout. Oproti tomu časový úsek stavby pasivní nemovitosti na klíč je srovnatelný s běžnými domy na klíč.

3. Jediný dodavatel

· Bývá běžnou praxí, že jedna firma nakreslí projekt, další dodá materiál, jiná zajistí stavbu. U domů na klíč jsme ale zmínili, že pokud si vybereme kvalitní stavební firmu, zařídí vše za zákazníka. Stejně to funguje i u pasivních staveb.

Závěrem

Stavby na klíč mohou být dobrým kompromisem mezi výhodami poskytovanými klasickými nemovitostmi tohoto typu a nemovitostmi nízkoenergetickými. Jsou ideálním východiskem pro ty, kteří si nechtějí dělat příliš starostí s věcmi okolo stavby, avšak rovněž požadují a jsou nakloněni energetickým úsporám. Rada EU společně s Evropským parlamentem schválili stanovisko, dle kterého se od roku 2020 budou muset všechny domy stavět s ohledem na energetickou soběstačnost a nenáročnost.

Jak zelené domy vnímáte Vy? Jsou regulace EU v tomto ohledu příliš velké a považujete její zásahy za neadekvátní, nebo jste naopak příznivci ekologických trendů, a i v případě vyšší ceny investujete do ekologického rozvoje své domácnosti? Svůj názor nám můžete zanechat v diskuzi.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *