Pomoc s dluhy: Dluhy po zemřelém

moerschy / Pixabay

Zajímalo by vás, jak je to s dluhy po zemřelém? Co se stane, pokud někdo umře a zůstanou po něm nějaké dluhy? Jak se pak řeší dědictví, a musí pozůstalí zaplatit pohledávky po zemřelém, nebo je možné zděděné dluhy odmítnout?

Všechny závazky nebo pohledávky po smrti dlužníka nezanikají. To platí třeba i pro dluhy po rodičích. Veškeré dluhy (nesplacené půjčky, úvěry, účty a jiné závazky) se společně s majetkem stávají součástí dědictví. A stejně jako majetek v dědictví se následně dělí mezi jednotlivé dědice i dluhy. Takže po svých rodičích můžete zdědit nejenom dům nebo jiný majetek, ale i dluhy.

Naštěstí, ale existuje možnost zděděné dluhy odmítnout. Je to ale tak, že vždy musíte přijmout vše nebo odmítnou vše. Neexistuje možnost, abyste zdědili pouze majetek a pohledávky odmítli. V tomto je zákon poměrně jasný. Buď vše, nebo nic.

Pokud se rozhodnete přijmout dluhy v dědictví, tak vaše odpovědnost za tyto závazky je do určité míry omezena. Nemusíte totiž odpovídat za všechny dluhy, ale jen za část, která odpovídá výši vašeho dědického podílu, a dále platí, že za případné dluhy ručíte jen do výše svého dědictví.

Pokud potřebujete pomoc s dluhy nebo dobrou radu, co dělat když máte po někom zdědit jeho pohledávky a vy nevíte, jestli bude lepší dědictví přijmout, nebo odmítnout, pak se můžete obrátit na poradnu pro dlužníky, kde najdete veškerou potřebnou pomoc a rady.

geralt / Pixabay

You may also like...