Sociálka a přídavky na bydlení

Arcaion / Pixabay

Víte, kdy vám bude sociálka vyplácet přídavky nebo doplatek na bydlení a kolik vlastně můžete od státu dostat? Máte jen nízké příjmy a chcete vědět, na jaké sociální dávky máte podle zákona nárok a jaké musíte splnit podmínky, abyste tuto podporu od státu dostali? A jak podat žádost?

Přídavky na bydlení – kdo na ně má nárok?

Přídavky na bydlení jsou vypláceny těm rodinám nebo jednotlivcům, jejichž náklady na bydlení (tedy to jaká platí nájem, platby za elektřinu, plyn, topení a další náklady spojené s bydlením) přesahují více než 30% (nebo v Praze 35%) jejich příjmů.

Nárok ale mají jen ti žadatelé o přídavky na bydlení, kteří o ně žádají v místě trvalého bydliště. Pokud tedy máte trvalé bydliště třeba v Brně a o sociální dávky na bydlení budete žádat v Praze, abyste mohli zaplatit byt, který jste si v Praze pronajali tak nic nedostanete.

Sociálka na bydlení a její výše

To jaké dostanete peníze od státu, jaká bude sociálka na bydlení, závisí na tom, kde o dávky budete žádat. Výše se totiž řídí tím, jaké jsou tabulkové náklady na bydlení v daném městě nebo obci. Stát tedy zohledňuje to, jestli bydlíte třeba v Praze nebo v jiném velkém městě nebo někde na vesnici.

Výše, jakou bude mít sociálka na bydlení, také bude jiná u těch, kdo bydlí ve vlastním bytě (majitel bytu) a jiná bude u těch, kdo bydlí jen v podnájmu.

Pokud vás zajímá konkrétní výše toho, kolik právě vy můžete dostat, jaké budou vaše přídavky na bydlení, tak se podívejte na web Sociální dávky a dozvíte se vše potřebné o této sociální dávce.

You may also like...