Jak platit na dovolené? Kartou nebo hotově?

AKuptsova / Pixabay

Chystáte se na letní dovolenou do zahraniční a zvažujete, jestli bude lepší vzít si sebou peníze v hotovosti, nebo raději jenom kartu? Jak platit na dovolené? Je lepší spoléhat se na peníze v hotovosti nebo vám bude stačit platební (nebo kreditní) karta?

Platit kartou v obchodech se vyplatí i v zahraničí

Zatímco pokud si půjdete vyměnit peníze do směnárny, bude vás to stát nějaký poplatek, při placení kartou i v zahraniční vás nic nestojí. Při placení kartou (v ČR i v zahraniční) si banky neberou od zákazníka žádný poplatek (poplatky si berou od obchodníků, ale to už vás, jako zákazníka nemusí tolik zajímat). Navíc při platbě s pomocí kreditní karty (nebo běžné platební karty) se platba v obchodě provádí na základě devizového kurzu. Ten je o něco výhodnější než valutový kurz. Když jdete pro peníze do směnárny tak si je měníte právě podle valutového kurzu.

V Evropě nebudete mít s kartou žádný problém

Podobně jako v ČR, v drtivé většině zemí v EU a obecně v Evropě, nebudete mít problém zaplatit s kartou téměř v jakémkoliv obchodě. Navíc podobně jako u nás můžete narazit i na bankomaty skoro na každém rohu.

Při výběru peněz v hotovosti z bankomatu si jen musíte dát pozor na to, že výběr vás může stát i více než 100 Kč. Banky často za výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí požadují jednorázový poplatek 100 Kč + navíc ještě 1% z vybrané částky.

Někdy je ale možné vybírat za stejné ceny jako vás stojí výběr z bankomatu v ČR. To se týká těch situací, kdy si budete vybírat z bankomatu od stejné banky jako je ta vaše. Například Česká spořitelna je součástí nadnárodní sítě Erste bank. Z bankomatů Erste tedy můžete vybírat za stejné ceny jako v ČR po celé Evropě.

Úplně bez hotovosti v místní měně (nejčastěji Euro) se ale ani v Evropě neobejdete. Přece jen, především drobné výdaje, se pořád ještě nedají všude platit kartou.

Jakou kartu si vzít sebou na dovolenou?

Mnoho různých kreditních karet (a i některé platební) vám v ceně karty nabízí cestování pojištění zdarma. Pokud si tedy vezmete svoji kreditní kartu, nemusíte už řešit cestovní pojištění. Pozor jen na to, že různé karty mají různé podmínky. Někde je pro aktivaci cestovního pojištění požadováno, aby alespoň část ceny zájezdu byla uhrazena touto kartou. Jinde se pak cestovní pojištění vztahuje jen na vás, jinde zase pokrývá celou vaši rodinu. Zajímá-li vás, jaká karta nabízí nejvýhodnější cestovní pojištění, podívejte se na srovnání kreditek a vyberte si tu nejlepší.

profivideos / Pixabay

You may also like...