Obnova dat z poškozeného disku a jejich záchrana

Obnova dat je obecně řečeno proces záchrany dat z poškozených pevných disků, CD, DVD nebo i z jiných datových úložišť. Důvodem pro obnovu dat je obecně nějaký problém, který znemožňuje k datům přistupovat normálním způsobem. Mezi nejčastěji média, u kterých je nutné řešit obnovení dat, patří především pevné disky, USB disky (paměťové karty) nebo z CD či DVD. Mezi nejčastější poruchy pak patří buď mechanické nebo elektronické poškození, nebo to je nějaká SW chyba (poškození souborového systému, které znemožňuje práci s daty)

Mezi nejčastější důvody kdy je řešena obnova dat z disku, jsou situace, kdy došlo k selhání operačního systému. V takovém případě není možné spustit počítač běžným způsobem a pracovat s daty.  V takovém případě je cílem prostě zkopírovat všechny požadované soubory na jiný disk, provést reinstalaci operačního systému a následně dále pracovat s daty uloženými na jiném disku. Těmto případům je možné předcházet rozdělením disku a cenná data ukládat na jiný oddíl od výměnné systémové soubory operačního systému.

Obnova dat z poškozeného disku a jejich záchrana

Obnova dat z poškozeného disku a jejich záchrana

Další scénář zahrnuje selhání na úrovni samotného disku. V takovém případě není možné data získat běžnou cestou, protože nejsou z disku (nebo jiného média čitelná). V takovém případě pak bývá nutné provést opravy souborového systému. Nebo může být potřeba i fyzická oprava poškozeného disku a jeho výměna za nový.

Ve třetím scénáři, je, když soubory byly ” vymazány “z paměťového média. Obvykle ale smazané soubory nejsou vymazány. Místo toho jsou pouze odstraněny odkazy na ně v adresářové struktuře. Prostor, který zabírají, je k dispozici pro pozdější přepis. Dokud nedojde k vlastnímu přepsání místa na disku, je obnovení dat poměrně snadné.

V každém případě ale platí, že obnovení ztracených dat je lepší svěřit profesionálům. Každý neuvážený zásah totiž výrazně snižuje pravděpodobnost, že záchrana dat bude úspěšný. Máte-li i vy tento problém obnova dat Praha vám nabízí svoji pomoc.

Nechte se inspirovat...