Záclony a závěsy byt zútulní, jejich výběr má však svá pravidla

SarahRichterArt / Pixabay

Mnohdy stačí málo a váš domov může vypadat docela jinak. A u bytového textilu to bohužel platí na obě strany. Zvolíme-li špatně, rázem se nálada v místnosti vychýlí na tu misku vah, kterou bychom rozhodně nechtěli. Z původně veselého obývacího pokoje tak může vzniknout zádumčivý kamrlík a strohá ložnice, již jsme zamýšleli textilem oživit, se promění v dusivý prostor. A jak tomu předejít?

Na prvním místě jsou rozhodně barvy. Dnes už ani záclony nemusí být předpisově bílé tak, jak tomu bylo kdysi. Barevnosti se meze nekladou, správnou otázkou je ovšem umění barevné kombinace. Myslete především na to, že tmavší barvy prostor zmenšují, zatímco světlé působí přesně naopak.

Největší problém? Správná velikost!

Pokud jste si až doteď mysleli, že stačí okno správně změřit a podle jeho výšky a šířky si nechat v galanterii ustřihnout ideální záclonu, pak jste se spletli. Vždyť i závěsy svou krásu ukáží nejlépe, jsou-li elegantně nařaseny. Co do šířky by měl vždy přebývat alespoň metr. A jak je to s délkou? I tady platí jednoduchá pravidla:

  • Pro malá okna se lépe hodí delší záclona i závěs (nejlépe sahající až na zem), jež je opticky prodlouží.
  • U velkých oknech jsou naopak lepší kratší bytové textilie.
  • Užší okno pak opticky rozšíří bohatě nařasený závěs a záclona.

Pozor na správný styl

A v jakém duchu bytový textil vybírat? Nápaditá a elegantní řešení se hodí především do reprezentativních prostor (obývací pokoj, chodba), kuchyně a další místnosti si pak libují spíše v decentnosti a snadné údržbě.

Textilie v bytě by spolu samozřejmě měly také skvěle ladit. Například povlečení v ložnici může mít stejný dekor jako závěs – místnost tak harmonicky sjednotíte a dodáte jí mnohem elegantnější ráz. Ovšem aby bylo něco podobného možné, je vždy třeba zamířit tam, kde je široký výběr bytových textilií absolutní samozřejmostí. Doporučit můžeme například e-shop Dante.cz, kde si docela určitě vyberete i vy.

You may also like...

1 Response

  1. Janka35 napsal:

    Nedávno jsem nakupovala záclony z Goldea.cz. Zaujali mě hlavně možností nechat si záclony ušít na míru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *