Baťa a jeho firmy, které nevyrábí boty

Do světa byznysu je vepsáno mnoho klíčových jmen, která se zasloužila o ty největší byznysy, jaké dneska známe. Například se se světem podnikání spojuje Steve Jobs, který může za vynález, jenž většina z nás denně využívá. Je to člověk, který vymyslel firmu Apple, a mnohým podnikatelům je idolem. Pokud bychom měli zmínit českého byznysmena, který je celosvětově známý, i když už je bohužel dávno po smrti, zmínili bychom Tomáš Baťu – ševce, jehož jméno se stalo doslova nesmrtelné.

Pokud se řekne jméno „Baťa“, vybaví se vám obrovská obuvnická společnost, která je známá tím, že vyrábí skutečně kvalitní obuv, kterou si nemůže dovolit jen tak někdo. Známe ho hlavně díky jeho podnikatelským principům a teoriím, které používal, podle kterých vedl společnost. Lidé ho respektovali, ctili, protože to byl skutečně férový podnikatel, kterých je ve světě dneska skutečně jenom hrstka.

Baťa však za svůj život vymyslel a rozjel i mnoho jiných byznysů, o kterých možná nemáte ani ponětí. Tyto podniky nemají nic společného s botami ani s potomky tohoto velkého podnikatele. Pojďme se s nimi seznámit.

Fatra Napajedla

Kromě obuvnického velkopodniku byl Baťa zakladatelem i firmy Fatra Napajedla. Jedná se o moravskou firmu, která dneska spadá pod Agrofert. Jedná se dneska o klíčového zpracovatele plastů v České republice. Vznikla na přímý popud ministerstva obrany a původně se zde vyráběly dokonce i masky nebo jiné ochranné oděvy.

BONTON

Málokdo ví, že firmu BONTON založil taktéž pan Baťa. Tedy založil místa, která si pak firma BONTON zprivatizovala. Ve Zlíně tak právě pan Baťa položil základy veškerému filmovému dění – původně se jednalo o moderní laboratoře, kde se zpracovávala vlastní produkce reklamních filmů.

Díky těmto položeným základům se může dodnes Zlín chlubit například kreslenými a loutkovými postavičkami Pat a Mat nebo Bobem a Bobkem.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..