Fotovoltaická elektrárna či tepelné čerpadlo vám ušetří tisíce. Jak lze dosáhnout energeticky udržitelné domácnosti?

Budoucností úspory energií je nepochybně udržitelnost, jejímž cílem je tvorba energeticky nenáročných domácností. I když velká část považuje podobná řešení pouze za výmysl progresivních aktivistů, ve skutečnosti mohou z takového přístupu benefitovat i oni, a to zejména po finanční stránce. Nízkoenergetická náročnost vám totiž dokáže ročně ušetřit i tisíce korun, které se vám budou zaručeně hodit v rodinném rozpočtu.

Nemalé částky vám ušetří i pečlivé vypínání spotřebičů

Pokud vás překvapily rostoucí ceny energií, je pravděpodobné, že hledáte cestu, jak alespoň trochu ušetřit. I když odpověď nemusí být jednoduchá, vždy existuje celá řada možností. Jednou z nich je samotné využívání některých spotřebičů, které nemusí být nutně po celý den připojené k elektrické síti – jedná se například o pračku, sušičku či menší spotřebiče.

Energetická úspora je však možná i u osvětlení domácnosti, na které lze ušetřit i poměrně vysoké částky. V tomto případě velmi záleží na tom, v jak velkém domě či bytu žijete, a také kolik členů má vaše domácnost. Ideálním řešením je trávit většinu času v jedné či dvou místnostech, což se většinou jeví jako dostatečné. Vhodná je i inspirace v podobě výměny klasických žárovek za ledky, jejichž energetická náročnost je podstatně nižší.

Investice do udržitelnosti vám ušetří i tisíce ročně

Jestliže není váš rodinný rozpočet schopný pokrýt vaši současnou spotřebu, určitě je na místě hledat řešení, jak ji snížit na minimum. Z tohoto hlediska se jako nejnáročnější jeví vytápění, kdy se rozdíly mezi jednotlivými druhy topení mohou vyšplhat i na desetitisíce korun.

Poměrně vysoké úspory energií lze dosáhnout například instalací tepelného čerpadla, ale i pomocí kvalitního zateplení stavby. Právě takové projekty podporuje i soutěž E.ON Energy Globe, na jejíž stránkách narazíte na celou řadu tipů a nápadů, jak ušetřit a přiblížit svoji domácnost k udržitelnosti.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *