Investování a diverzifikace: jak funguje a na co byste si měli dát pozor?

cash, coins, pounds

Investování a diverzifikace jdou v ruku v ruce, a to zejména v případě, že se řadíte mezi méně rizikové či začínající investory. Diverzifikace totiž představuje jeden z nejefektivnějších způsobů, jak minimalizovat riziko a zároveň maximalizovat vaše potenciální výnosy. Proto se v dnešním článku zaměříme na to, jak funguje diverzifikace a na co byste si během investování měli dát pozor.

Zaměřte se na diverzifikaci od samého začátku

Diverzifikace by měla být součástí vaší investiční strategie již od samého začátku. Pokud začnete investovat bez plánu, může se stát, že se ocitnete v situaci, kdy se až příliš vystavíte riziku. Pokud například investujete pouze do jednoho sektoru, kterému se přestane dařit, můžete zbytečně přijít o většinu svých investic – ty se vám navíc nemusí vrátit ani po skončení krize.

Právě proto je důležité rozložit investice do různých sektorů a typů aktiv – více informací si můžete přečíst zde diverzifikace – co je to. Rozložení portfolia do různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti a komodity, vám pomůže snížit riziko. Kromě toho může diverzifikace pomoci zvýšit i vaše výnosy, jelikož budete moci investovat jak do méně, tak i více rizikových investičních instrumentů.

Nevyhýbejte se méně rizikovým investicím

Méně rizikové investice jsou důležitou součástí téměř každé investiční strategie. Najít mezi nimi můžete například investice do dluhopisů, dividendových akcií či některých fondů. V posledních letech se však velké oblibě těší i takzvané P2B investice neboli investice do půjček určených firmám a různým projektům. Tyto úvěry jsou často podpořeny zárukami v podobě majetku, díky čemuž jsou méně rizikové něž klasické půjčky.

Investovat do nich můžete obvykle prostřednictvím různých platforem, jako je například i Bondster. Běžně tu tak lze investovat do široké škály výnosů s různými výnosy – ten si můžete spočítat s dostupnou investiční kalkulačkou. Počítat můžete i s možností diverzifikace, kdy je možné investovat do různých úvěrů v odlišných odvětvích.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *