Jak uspořit na světle? LED osvětlení je pouze jedním z tipů

Led Lamp Lighting Bulbs  - HOerwin56 / Pixabay
HOerwin56 / Pixabay

Informace o tom, proč a jak jsou LED žárovky lepší než ty klasické, se na nás valí ze všech stran. V osvětlení však existují i jiné možnosti úspor než jen vyměnit všechny žárovky v domácnosti za úspornější.

Spousta lidí přemýšlí, na čem by se ještě dalo ušetřit, přitom přehlížejí běžné každodenní výdaje. Nezastavují vodu při čištění zubů, nejsou zvyklí zhasínat, když odchází z místnosti. Jak doma ušetřit na osvětlení?

LED žárovky skutečně mají význam

První tip není ničím novým a převratným – pořiďte si LED osvětlení. Klasická žárovka spotřebuje až 7krát více elektřiny než ta LED, takže úspory jsou značené. A to i přesto, že pořizovací cena LED je vyšší. Průměrně se jejich cena pohybuje kolem stovky korun, doporučujeme nekupovat nejlevnější, ty většinou moc dlouho nevydrží.

Využívejte denní světlo

LED světla jsou sice úsporná, ale vůbec nejúspornější je, když nesvítíte. Proto se naučte roztahovat záclony i žaluzie, co nejvíce využívejte denního světla. Pro náš organismus je přirozené, potřebné, a ještě vám ušetří nějakou tu korunu. Při zařizování a stavbě nového domova na tohle myslete. Dejte do místností velká okna, případně využijte světlíky.

Naučte se vybrat správnou žárovku

Není LED žárovka jako LED žárovka. Jistě víte, že 100W žárovka dodá více světla než 25W, jenže zároveň spotřebuje více elektřiny. Ne na všechny činnosti přitom potřebujete jasné světlo. Ba naopak, před spaním je vhodné světlo tlumenější. Také k počítači nebo puštěné televizi si můžete rozsvítit méně jasné světlo. Nekupujte tedy stejné LED žárovky do celé domácnosti.

Naučte se zhasínat

Jdete do kuchyně na večeři? Pak můžete při odchodu z obývacího pokoje zhasnout. LED žárovky sice nemají rády rychlé zhasínání a rozsvěcování, ale pokud odcházíte aspoň na deset minut, určitě je lepší světlo zhasnout. Pokud to berete jako samozřejmost, jedině dobře. Je však spousta lidí, kteří takové základní návyky nemají.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *