Jak vypadá zelená úsporám 2021 a kolik peněz můžete dostat

House Roof Car Parking Garage  - Donosos / Pixabay
Donosos / Pixabay

Rekonstruujete dům nebo rovnou stavíte nový? Pokud bude odpovídat nárokům na nízký odběr energií, můžete na něj získat dotaci od státu. Jak celý proces vypadá a kolik je možné získat?

Především byste měli vědět, že program Nová zelená úsporám 2021 aktuálně běží jen do konce tohoto roku. A i když je odpovědnými místy (zejména ministry) slibováno, že bude vypsán i příští rok, raději bychom na to nespoléhali. Pokud se tedy plánujete pustit do rekonstrukce, udělejte to hned.

Kolik peněz lze získat?

To záleží na tom, do jakého projektu své úsilí vložíte. Zateplujete rodinný dům? Pak se výše dotace pohybuje mezi 500 – 800 Kč za metr čtvereční. Získat je možné až 50 % vložených nákladů, ovšem maximální částka na jednoho žadatele je stanovena na 550 000 Kč. Vše závisí na efektivitě zvoleného řešení.

Jestliže novou nemovitost přímo kupujete, pak vám na ni stát dokáže přispět v rámci programu Nová zelená úsporám až 450 000 Kč. Tato částka ovšem platí jen pro tzv. pasivní dům, který má měrnou roční spotřebou tepla používaného na vytápění menší než 15 kWh/m2*rok. U jiných typů domů je dotace menší. Vždy však v sobě musí mít nainstalován minimálně aktivní větrací systém s rekuperací tepla.

A pokud se rozhodnete vsadit na solární panely a pořídíte si fotovoltaický systém s hodnotami akumulace elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 4 000 kWh.rok-1, pak na něj obdržíte finanční podporu až ve výši 150 000 Kč.

Co byste ještě měli vědět

Pustit se můžete samozřejmě do více projektů a žádat na každý z nich dotaci zvlášť. Šikovná dotace zelená úsporám vám ovšem pomůže kupříkladu také s platbou za technický dozor, nezbytné projekty technické dokumentace či za test neprůvzdušnosti. Více se o jednotlivých typech příspěvků dozvíte na stránkách Nazeleno.cz. Snadno tak zjistíte, kolik peněz může tato podpora od státu ušetřit právě vám.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *