Mýty o exekučních dražbách: věříte jim také?

Pexels / Pixabay

Tato dvě slova vyvolávají mezi zájemci o nákup nemovitostí často zbytečné obavy. A přitom jde o rychlou a jednoduchou cestu, která vás s trochou štěstí může dovést k vysněným realitám za velmi výhodných finančních podmínek. A co všechno byste o exekučních dražbách měli znát?

Mýtus: Zúčastnit se exekuční dražby je složité.

Je to právě naopak, do dražby nemovitostí se může přihlásit jakákoliv osoba způsobilá k právním úkonům, tzn. starší 18 let a bez omezení svéprávnosti. Je nezbytně nutné ověření totožnosti a dokladů (nejjednodušeji to zvládnete přes CzechPoint) a složení dražební jistoty na účet prodávajícího, kam musí dorazit nejpozději v den započetí aukce. Tyto finanční prostředky se vám samozřejmě v případě neúspěšné dražby vrátí zpět v plné výši.

Mýtus: Na exekuční dražbě musíte být přítomni osobně.

Ale vůbec ne. Buď můžete pověřené osobě předat plnou moc, nebo se účastnit aukce on-line. K tomu budete potřebovat pouze registraci na některém z dražebních portálů a také nutnost prokázání totožnosti za pomoci konvertovaných dokladů (opět k dispozici na CzechPointu).

Mýtus: Exekuční držby nejsou transparentní a nikdy nevíte, co nakonec koupíte.

Nabízené nemovitosti v dražbě jsou vždy ještě před prodejem ohodnoceny znalcem a podrobně popsány, včetně všech vad a nedostatků. Počáteční vyvolávací cena pak zpravidla dosahuje dvou třetin odhadované hodnoty a je jen na vás, jak vysoko ji necháte vystoupat.

Mýtus: Dražení nemovitostí v exekuci není bezpečné.

Nejspíš nevíte, že dražby nemovitostí v exekuci jsou pro vás dokonce mnohem bezpečnější než ty běžné. Po úspěšném prodeji totiž okamžitě zanikají veškerá věcná břemena i další zástavní práva. Nikdy tedy nemůžete koupit zajíce v pytli nebo nemovitost s nepříjemným překvapením.

Mýtus: Zaplatit musíte hned.

Ve skutečnosti je lhůta pro složení potřebných financí na účet prodávajícího obvykle dvouměsíční. Poté bude vše potvrzeno soudním exekutorem a v užívání nemovitosti už vám nebude nic bránit. Můžete to vyzkoušet třeba hned. Přehledné on-line dražby nemovitostí najdete na adrese www.drazba-nemovitosti.com.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *