Zlato uchová váš majetek bezpečně a ještě ho zhodnotí

Money Gold Background Copy Space  - flutie8211 / Pixabay
flutie8211 / Pixabay

Tento cenný kov slouží jako prostředek uchování majetku už více než 3000 let. A proč je mezi investory i drobnými střadateli tak oblíbené? Je to zejména kvůli jeho hodnotě, která rok od roku narůstá.

Jde o prostředek vhodný zejména pro dlouhodobé investice, případně se používá jako tzv. železná rezerva, kterou lze kdykoliv odprodat a získat tak potřebné finance na pokrytí nenadálých výdajů.

Historie zlata je velmi dlouhá

Zlato bývá označováno jako nejvzácnější kov na světě (byť dnes mu šlapou na paty některé jiné – průmyslově používané drahé kovy) a jako takové bylo po dlouhá tisíciletí uctíváno mnoha civilizacemi. První mince obsahující zlato se na světě objevily už okolo roku 800 př. n. l, ovšem jako platební prostředek nebo symbol bohatství a moci sloužilo už mnohem dříve. A výjimkou nebylo ani naše území. Zlaté doly v Jílovém u Prahy zrodily kupříkladu dodnes velmi oblíbené svatováclavské dukáty, jejichž velikost a ryzost ustanovil v neměnných hodnotách už před mnoha sty lety oblíbený a prozíravý český panovník a římský císař Karel IV.

Tyto mince jsou díky své oblíbenosti dostupné dodnes. Oblíbili si je totiž především patrioti, kterým imponuje neodmyslitelný národní charakter těchto dukátů. A to i přes to, že dnes již zlato pro jejich výrobu pochází z různých zdrojů, což samozřejmě nijak nesnižuje jeho hodnotu a ryzost.

Zlato jako nositel ekonomiky

Starověké společnosti zlato vysoce oceňovaly a udržovaly tak jeho optimální hodnotu. A právě tato obliba z něj učinila v průběhu staletí záruku bezpečnosti a předvídatelnosti, což se nezměnilo ani v dnešní době. Naopak. Investovat do zlata má smysl stále. V hře je především zachování jeho hodnoty. A důvod je velmi prostý.

Na rozdíl od běžných papírových měn, mincí, sběratelských předmětů a dalších cenných komodit si zlato po staletí svou hodnotu uchovalo a investice, které do něj byly vloženy, dokázalo navíc i postupně zhodnocovat. Stalo se tak skvělým prostředkem proti inflaci. A i když je pravdou, že občas šla jeho hodnota razantně dolů, vždy se po poměrně krátké době dokázala vrátit na piedestal ekonomických jistot.

Cena drahých kovů stále roste

Ale nechme pro tuto chvíli mluvit čísla. Faktem zůstává, že se cena zlata se mezi lety 1998 a 2008 téměř ztrojnásobila. A má za sebou i některé historické milníky. Tak třeba na počátku roku 2008 dosáhla jeho hodnota předtím jen stěží uvěřitelných 1 000 USD za unci. Takže si svou hodnotu zachovalo, zatímco okolní měny (včetně amerického dolaru a další komodity) na ceně naopak ztrácely.

Zlato vás ochrání proti inflaci

Mezi velkými i malými střadateli jde o velmi obávaný pojem. Neříká nám nic jiného, než to, že hodnota peněz, které si uchováváme na účtu (nebo v horším případě doma pod polštářem) každým rokem klesá. Jinými slovy – za tisíc korun si příští koupíte o něco méně zboží než tomu bylo v době, kdy jste tuto bankovku doma ukládali. Ovšem cena zlata stále posiluje, takže vás před tímto negativním faktorem skvěle ochrání.

Zlato nebo stříbro? Není to jedno

Na našem trhu však samozřejmě neexistuje jenom zlato, vysokou hodnotu má i stříbro, ovšem proti zlatu má jednu zásadní nevýhodu – musíte z něj totiž státu odvést 21 % DPH. 21 % vašich financí je tak znehodnoceno už při nákupu jakýchkoliv stříbrných předmětů. Zlato takovou negativní vlastnost nemá. Na našem trhu patří mezi nejoblíbenější předměty k investování zlaté slitky značky Argor Heraeus, ovšem chcete-li zakoupit zlato v diskrétnější podobě (tedy bez označení sériovým číslem), volte raději zlaté mince Wiener Philharmoniker. Více se dozvíte na stránkách zlatovna.cz, kde můžete předměty z drahých kovů také výhodně a diskrétně zakoupit s doručením domů.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *