Perete správně?

Washing Machine Clean Clothes  - Antonio_Cansino / Pixabay
Antonio_Cansino / Pixabay

Možná vám věta o praní vyvolá úsměv na rtech, avšak vězte, že vaše oblíbené tričko či modré letní šaty se neničí samotným nošením, ale právě nesprávnou péčí o ně. Pojďme se podívat na to, kde možná děláte chyby i vy.

Co jen ty cedulky znamenají?

Často se také sami sebe ptáte při pohledu na bílé lístky na straně prádla? Není to nic složitého!

Nádoba s vodou v sobě mívá napsané číslo se stupni, což je právě maximální možná teplota programu, na kterou je možné danou látku prát. Pokud je pod číslicí čárka, značí syntetické praní a dvě čárky znamenají nutnost velmi jemného programu, který vyžadují například vlněné oděvy. Přítomnost ruky v dané ikonce značí nutnost šetrného zacházení a pouze ruční praní.

Bělící symboly se pak značí trojúhelníky. Pokud je geometrický útvar prázdný, bělení je možné.

Sušení v sušičce jsou na piktogramech kolečka a čtverečky. Tady se jedná opravdu o velkou škálu možností, ale nejčastěji se setkáte se sušením při určité teplotě – určuje počet teček uprostřed kruhu, je-li tam čtvereček s čárkami uprostřed, tak jejich směr vyjadřuje vyvěšení oblečení či naopak vodorovné sušení.

Žehlička se stupni je pak jednoduchá a dává vědět o maximální možné teplotě žehlení či naopak doporučení žehlení se zcela vyhnout.

Všeobecná pravidla

Pokud i vy patříte mezi milovníky stříhače cedulek, pak vám přinášíme pár užitečných tipů, jak si s kterým materiálem či kouskem oděvu poradit.

Ručníky, utěrky a ložní prádla snesou v podstatě vše. Praní na šedesát i sušení v sušičce by je nemělo nijak poznamenat či ohrozit.

Dámské spodní prádlo včetně krajkových kousků je lepší dávat do speciálních síťových tašek, aby nedošlo k jejich poškození, či zaháknutí a vytažení krajky. Pánské boxerky či trenýrky již tak náchylné nejsou. Ke všemu spodnímu prádlu zvolte jemný program s přírodním pracím práškem.

Džíny, trička a ponožky většinou snesou vyšší teploty okolo čtyřiceti stupňů, stejně jako košile, které nemají se sušičkou žádný problém, spíše naopak. Umělé materiály perte rozhodně na třicet a nedávejte do sušičky.

Vlněné věci zapínejte pouze jako velice šetrný program na ruční praní a vyvěste na ramínko.

A jaký tip máte pro nás vy? Máte v šatníku takové kousky, se kterými si stále ještě nevíte rady? Používáte v péči o prádlo nějaké zaručené rady našich babiček?

Washing Machine Dryer Laundromat  - Ptschinz / Pixabay

Perete správně?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *