Znáte přednosti hliněných omítek? Víme, proč se pro ně rozhodnout

Ve skanzenech vypadají jako něco, co mělo raději zůstat ve středověku. Ovšem moderní hliněné omítky od těch klasických na první pohled skoro nepoznáte. Avšak na ten druhý (a zejména na dotek) už ano. Jsou totiž nádherně teplé a na omak velmi příjemné.

Patří k trendům, jež se k nám v poslední době vrací. A rozhodně nejde jen o poklonkování aktuálně módní eko-vlně. I když obsahují pouze přírodní komponenty, přesto s nimi v tom správném poměru svedou víc, než leckterá hojně používaná chemie.

Zdravý domov si žádá optimální klima

Základní hliněné omítky se skládají ze dvou přírodních komponentů: hlíny a kameniva. To jim dodává pórovitou strukturu, díky níž jsou paropropustné, vyznačují se vysokou absorpční schopností a dokáží jedinečným způsobem regulovat vlhkost v interiéru. A nezáleží na tom, zda jste si je pořídili do rodinného domku nebo s nimi omítli místnosti v paneláku.

Jsou hypoalergenní, poradí si s prachem a kouřem (částečně je pohlcují) a akumulují teplo. Už žádné studené zdi v zimě, které je třeba dostatečně prohřát. Ušetříte za vytápění a budete se navíc cítit o něco líp díky dodatečné vlhkosti, již hliněné omítky vylučují. To je obzvláště ceněné právě u panelových domů.

Náš tip: V létě je prostup tepla přesně opačný. Hliněné zdi tedy chladí, a tím opět přispívají k přívětivému mikroklimatu u vás doma.

Hliněné omítky a jejich aplikace – zvládnu to i já?

Co je nové, to je nejspíš drahé a složité – také si to myslíte? Pak byste měli vědět, že pro hliněné omítky neplatí ani jedno z toho. Aplikují se úplně stejně jako ty běžné, jen s tím rozdílem, že nebudete potřebovat žádné ochranné pomůcky. Na omak jsou také příjemnější a práce vám díky tomu půjde lépe od ruky.

Poradí si s nimi i zedník-samouk. Stačí dodržet základní návod a brzy se můžete těšit z nově omítnuté fasády nebo dětského pokojíčku. A kde vybírat? Pokud patříte mezi náročné zákazníky a líbí se vám například probarvené omítky v různých stupních zrnitosti, navštivte stránky Hlinenydum.cz.

Nechte se inspirovat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *