6 tipů jak získat pitnou vodu na cestách

Jak získat pitnou vodu?
ronymichaud / Pixabay
Někdy se dostanete do míst, kde je nepohodlné nebo zbytečné balenou vodu kupovat, jindy se ocitnete v částech světa, kde se pitná voda jednoduše nedá sehnat. Připravte se dopředu, ať vás dehydratace a bakterie nepřekvapí! Poradíme, jak získat pitnou vodu na cestách.

1. Plánujte, jak získat pitnou vodu na cestách

Ať už míříte na týdenní pobyt v chatce nebo několikadenní trek přírodou, zjistěte si dopředu dostupnost pitné vody. Zejména si zjistěte míru rizika, že voda nakonec pitná nebude, a zda-li vám voda z daného místa vystačí do doby, než se dostanete k dalšímu zdroji.

2. Láhev vody sebou

Pořiďte si outdoorovou láhev nebo termosku. Ať se jedná o jedinečnou síť fontán v Římě nebo o pouhý potůček v horách, často narazíte na zdroj čerstvé vody, který je škoda nevyužít.

3. Nejdřív převařit

Pokud máte přístup k vodě, která není pitná nebo si nejste stoprocentně jistí, neexistuje jednodušší a bezpečnější způsob než ji převařit – za jednu minutu zničíte veškeré bakterie a viry, které se ve vodě nachází. Jediným háčkem je, že potřebujete přístup k tepelnému zdroji.

4. Tablety na jistotu

Tablety na chemické pročištění vody se hodí jako záchranný kruh. Voda sice nechutná nejlépe a tablety nejsou schopné zahubit nejsilnější druhy parazitů,  jsou ale skladné, lehké a jako jistota se hodí kamkoliv. Pokud máte pouze jediný zdroj vody, tablety jsou dobrou záchranou.

5. Filtrování

Ať už samotných filtrů nebo láhví s integrovaným filtrem je dnes na trhu spousty. Při nákupu však musíte pozorně číst – ideálně musí filtr obsahovat i chemické čištění, jinak riskujete, že vás lahev ochrání před bakteriemi a parazity, ale například virus hepatitidy A už jím proklouzne.

6. UV světlo

Ultrafialové záření je tím nejlepším řešením. Vodu stačí vystavit ultrafialovému záření, nebo promíchat UV tyčinkou a během minuty spolehlivě eliminujete veškeré bakterie, parazity a viry, aniž by voda získala stejnou pachuť jako po tabletách nebo filtrování. Jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena a nutnost náhradních baterek.

ales_kartal / Pixabay

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *