Domov je tam, kde to hřeje i od podlahy

K pocitu útulnosti někdy stačí málo. Pozitivně laděný obraz, kytice květin ve váze nebo ten slastný pocit, když nohama osvobozenýma od bot i ponožek projdete po báječně měkkém povrchu luxusního koberce. Něčemu takovému se vyrovná doopravdy máloco.

Není divu, že jedno orientální pořekadlo říká, že „domov bez koberce je jako bez duše“. Řečník  neměl samozřejmě na mysli jen tak ledajaký koberec, ale ten pravý perský. Ručně tkaný, propracovaný do detailů – zkrátka jedním slovem dokonalý. Možná vás to překvapí, ale přesně takový si můžete pořídit i u nás.

Perský koberec se chlubí řadou rozmanitých vlivů

Dříve vznikali tito krasavci jen na území dnešního Íránu alias bývalé Persie. Dnes však najdete stejně šikovné tkalce i na Kavkazu, v Turecku a střední a jižní Asii. Ovšem ty původní jsou stále považovány za absolutní špičku. Rozhodně nejde o mrtvé řemeslo, ale o oblast, která se neustále vyvíjí. I proto dnes jejich vzor nezdobí jen tradiční květy a ornamentální vzory, ale také prvky turkmenské či z Tibetu.

Ruční nebo strojové? Nenechte se napálit

Moderní i tradiční perský koberec se těší takové popularitě, že na trhu nechybí ani jeho padělky. Jde o velmi podobně vypadající kousky, dovážené obvykle z Indie a Pákistánu, jež však od první až po poslední vlněné vlákno vznikly na stroji. Nejsou však tak lesklé, jemné ani kvalitní. Laik to bohužel na první pohled pozná jen těžko, proto se vždy ptejte po příslušném ověřeném certifikátu.

Pravé perské koberce Gabbehy u nás nabízí třeba Buchara – https://e-shop.buchara.cz/perske_koberce. Jeho historie sahá až  roku 1994 a jeho zakladatelem není nikdo jiný než rodák z bývalé Persie. Jde o rodinnou dílnu i tradici, která si nenápadnými krůčky našla cestu až do srdce Evropy. Najdete tu velmi zajímavé kusy v mnoha provedeních i velikostech, a to mnohdy za akční ceny! Vyberte si svou duši domova ještě dnes.

Domov je tam, kde to hřeje i od podlahy

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..