Vlastní sauna? Oázu klidu a ticha si doma postavíte svépomocí

Ve Finsku, odkud k nám dorazila, je sauna součástí téměř každého pohodlně zařízeného domu či bytu. Nepřekvapí tak, že velké množství saun vzniká svépomocí, což jejich dostupnost ještě více přibližuje běžným lidem.

Chcete se i vy naučit, jak postavit saunu? Čerpali jsme zkušenosti od těch nejlepších a přinášíme vám je pěkně ucelené a v kostce.

Můžu saunu postavit sám?

Milujete Lego? Pak zní odpověď jednoznačně ano. Výrobci si uvědomují, že stavba sauny je ve stísněných prostorách běžného bydlení maximálně individuální záležitostí. Nakoupit tak můžete kompletní sety se vším potřebným nebo jen jednotlivé komponenty. A prostor? Lehce se vejdete do tří či čtyř m2, optimum se však pohybuje okolo 4-6 m2. Saunu tak snadno umístíte do bytu, sklepa, garáže či třeba zahradního domku a pergoly.

Vestavěná kabina není jediným řešením

Jednoduchá sauna svépomocí však nemusí mít podobu kostky, vložené do vhodného rohu. V takovém případě jen málokdy dosáhnete dokonalého souznění s okolím, a to kvůli vzniku volného prostoru nad stropem nebo po bocích objektu. Místo toho využijte přímo jedné stěny, případně rohu zvolené místnosti. Ty obložte dřevem a připojte k nim ostatní části kabiny. Nesmíte ovšem zapomenout na kvalitní hliníkovou izolační fólii, díky níž zůstane všechno cenné teplo uvnitř.

A jaké dřevo pro saunu vybrat? Nemusí jít jen o tradiční, ale drahý dub. Při správné úpravě vás nezklame ani borovice, lípa, cedr, olše nebo třeba osika. Nemusíte se omezovat – vyberte si to, co se vám líbí. A na co dalšího ještě nezapomenout?

  • Vhodné dveře (ideálně skleněné z bezpečnostního skla),
  • přesýpací hodiny,
  • vlhkoměr a teploměr,
  • světlo vhodného odstín a intenzity,
  • vědro
  • a ventilační průduch.

Vyměřte prostor (nezapomeňte na zúžení vlivem použitého materiálu), udělejte nákres (výška sauny je nejvhodnější do 210 cm), nakupte dostatek materiálu a pusťte se do toho. Inspirovat se můžete u specialistů na Sauna.cz.

sauna

Vlastní sauna? Oázu klidu a ticha si doma postavíte svépomocí

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *