Jak na údržbu koberců? Praktické tipy i babské rady

PlumePloume / Pixabay

Červené víno, skvrna od make-upu nebo krev – přesně nějak takhle vypadají úhlavní nepřátelé textilních vláken. A když se jednoho dne objeví na vašem zbrusu novém koberci, máte o zábavu postaráno. V některých případech se nabízí řešení v podobě nůžek a kusu nábytku, který přesunete na nevratně poškozené místo. Abyste se k tomuto radikálnímu řešení nemuseli uchýlit, máme pro vás několik tipů i babských rad, jak na údržbu koberců tak, aby vám sloužily pokud možno co nejdéle.

Pravidelné vysávání a větrání

To, že byste měli moderní koberce pravidelně vysávat, vám asi dvakrát opakovat nemusíme. Největším nepřítelem koberců však nejsou nečistoty, ale vlhkost. Pokud bojujete v bytě či domě s plísní, neustálou vlhkostí a dalšími doprovodnými jevy, vaše koberce budou taktéž trpět. Mohou se začít vlnit a dokonce i plesnivět. To samé platí také při neodborném mokrém čištění. Pokud koberce dostatečně nevysušíte, opět může dojít k jejich zvlnění. Proto dbejte na pravidelné čištění i větrání.

Babské rady, které fungují

Už naše babičky bojovaly se skvrnami (nejen) na kobercích. Proto se k jejich účinným radám vracíme i v dnešních dobách. Vyzkoušet můžete třeba jedlou sodu, citronovou šťávu nebo prášek do pečiva. V případě skvrn od krve mějte na paměti, že jejich čištění musíte provádět pouze studenou nikoli horkou vodou. Při odstraňování krve vám může pomoci také čpavek. Pokud se vám podařilo koberec pokapat voskem, pak si přizvěte na pomoc savý ubrousek nebo kuchyňskou utěrku a žehličku. Nutno podotknout, že ať už těmito metodami čistíte klasické nebo moderní kusové koberce, výsledek je vždy bez záruky. Mnohdy vás ale tyto rady mohou uchránit před další investicí neodmyslitelně spojenou s nákupem koberce nového.

A pokud přeci jen nebude žádná z doporučených rad fungovat, navštivte e-shop www.buchara.cz, kde naleznete nespočet moderních koberců pro vaše interiéry!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *