Kde se vzala „královna kasin“ – ruleta?

stux / Pixabay

Známá hra, kterou charakterizuje otáčivé kolo společně s černo-červenými zdířkami a číslicemi od 1 do 36 a jednou či dvěma zelenými nulami, je po právu označována za „královnu kasin“. Ruleta je totiž bezpochyby nejoblíbenější kasinovou hrou na světě. Systém hry je poměrně jednoduchý a v základním principu jde o sázení jednotlivých číslic, barev či kombinací na hrací plachtě. Pokud na ruletě čísla, kombinace či barvy padnou, hráč vyhrává. V opačném případě o své žetony přichází. Víte, kde se vlastně tato hra poprvé objevila? Prozradíme vám to!

Tři verze, tři legendy

Názory na vznik této hry se různí. Některé zdroje tvrdí, že ruletu vymysleli čínští mniši, kteří si takto krátili cesty po světě, kde šířili svou víru. Jiné zdroje se naopak přiklánějí k variantě, že hra vznikla ve starověkém Římě, kdy při jedné z cest římští vojáci sundali kolo z povozu, nechali v něm z dlouhé chvíle točit míček a sázeli se, kde se míček zastaví. Ostatní teoretici potom tvrdí, že ruleta jako taková, vznikla na evropských putovních karnevalech zhruba okolo roku 1500.

Blaise Pascal – otec rulety

Zatímco úplné počátky rulety jsou zahalené oparem tajemství, řada historiků i teoretiků se shoduje na tom, že prapůvodním otcem rulety byl francouzský matematik, fyzik, spisovatel, teolog a náboženský filosof Blaise Pascal. Co má společného ruleta s matematikou a fyzikou? Možná daleko více, než se na první pohled může zdát. Blaise byl totiž hnán až fanatickou posedlostí, jež měla vyústit ve vynález věčného stroje. A to se mu – s pořádnou dávkou nadsázky – ve své podstatě i podařilo.

Ruleta milovaná i nenáviděná

Jeho objev ocenili nejprve v Anglii, kde byl ovšem po několika letech striktně zakázán. Proto se přirozeně přestěhoval do Francie, kde slavil nevídaný boom. Dnes je ruleta součástí každého lepšího kasina. Pokud chcete vědět, jak v této hře, založené na štěstí a náhodě obstát, doporučíme vám stránky www.jaknaruletu.eu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *