Kvalitní matrace je základem kvalitního spánku

Mattress Bed Pillow Sleep Relax  - congerdesign / Pixabay
congerdesign / Pixabay

Patříte mezi ty nešťastníky, co mívají potíže se spaním? Nemůžete dlouho usnout a během noci se budíte a převalujete? A navíc se ráno se při vstávání se cítíte celí rozlámaní? Pak je příhodná chvíle pro pečlivý výběr nové matrace. Kvalitní matrace je totiž klíčem k dosažení klidného spánku. Tento článek vám napoví, jak si odpovídající matraci vybírat a na co si přitom dát pozor.

Kvalitní matrace najdeme ve specializovaných prodejnách

Matrací a jejich druhů je na výběr mnoho a způsoby jejich výroby a konstrukce se neustále vyvíjí a zdokonalují. Kde bychom měli kvalitní matrace vybírat? Rozhodně ne ve velkých hypermarketech, nýbrž ve specializovaných prodejnách. Jedině tam totiž pořídíme skutečně kvalitní matraci, která nám bude zajišťovat plnohodnotný spánek řadu let. Navíc nám v nich může s nákupem té pravé pomoct kvalifikovaný personál.

Matraci si na prodejně rozhodně pořádně vyzkoušejte. Klidně se na ni natáhněte a chvíli se převalujte. Jedině tak si ověříte, jak se vám na ní bude ve skutečnosti ležet.

7 pravidel pro výběr dobré matrace

K jakým kritériím byste měli při nákupu matrace měli přihlédnout? Zde je seznam vlastností, které by zvolená matrace měla určitě mít:

1. Odolnost

Matrace by měla být sice pohodlná a tělu přizpůsobivá. Avšak zároveň je také důležité aby byla odolná a dlouho vydržela. Vyplatí se proto investovat do těch skutečně kvalitních, aby je nebylo třeba za chvíli opět vyměňovat.

2. Prodyšnost

Dobrá prodyšnost je klíčovou vlastností, neboť zabraňuje vzniku plísní a šíření roztočů. Navíc jsou prodyšné matrace důležité pro případy, kdy se člověk v noci potí.

3. Hygieničnost

Kromě prodyšnosti hraje roli v udržování čistoty vaší matrace také třeba to, zda je vyrobena z vhodných materiálů, má antibakteriální povrch, a zda lze její povlak sejmout a vyprat.

4. Podpora

Ortopedické vlastnosti matrace jsou velmi podstatné, neboť na jí strávíme značnou část našeho života a má tak nezanedbatelný dopad na naše fyzické zdraví. Správná matrace musí podpírat a zafixovat páteř v co nejpřirozenější poloze. Je nutné, aby přitom byla přizpůsobivá a elastická, a prohýbala se jen v místech, kde ji zatížíme svým tělem.

5. Tuhost

Matrace se vyrábějí různě tuhé. Někdo preferuje ty velmi tvrdé, někdo naopak dává přednost měkkým. Není to však pouze o tom, co je komu pohodlné (i když to je velmi důležité) ale i o tom, co se pro koho hodí ze zdravotního hlediska. Pro malé děti a miminka jsou vhodné tužší matrace už kvůli tomu, že jejich stavba těla je při spánku na příliš měkké matraci náchylnější k deformaci. V případě seniorů je volba měkčí matrace naopak žádaná. Ty opravdu kvalitní matrace bývají rozčleněny na několik částí s různou mírou tuhosti, které se ideálně uzpůsobí lidskému tělu, neboť to přirozeně v každé části zatíží matraci jinou vahou.

6. Výška

Matrace se liší také výškou. Poslední dobou jsou stále více a více populární vyšší matrace, které jsou vynikající volbou pro seniory, protože vyžadují méně pohybu při uléhání a vstávání.

7. Materiál

Materiály, ze kterých se matrace skládá, jsou také samozřejmě mezi těmi nejdůležitějšími parametry, neboť konstrukce a složení matrace ovlivňuje všechny výše zmíněné vlastnosti. Mezi nejlepší materiály, které jsou prodyšné, přizpůsobivé, pohodlné a bytelné patří paměťová pěna, studená pěna, polyuretan, taštičkové jádro a kokosové vlákno.

Nespočívá to však jen v matraci

Není důležité jen to, jakou matraci máte, ale i to, na co ji umístíte. Matrace totiž funguje nejefektivněji v kombinaci s vhodným roštem.

Mimo to zdravý spánek ovlivňují i naše návyky. Počítá se mezi ně mnoho okolností, od našeho jídelníčku po teplotu v ložnici, která by se měla pohybovat mezi 15,5 a 19°C. K dobrému spánku nám mimo jiné dopomůže pohyb, vystavení slunci, a pravidelný režim.

Doufáme, že vám tento článek bude užitečným při výběru nové matrace. Nezapomínejte, že pro její výběr je nutné brát v potaz několik faktorů!

Jak často jste zvyklí měnit své matrace? Překvapilo vás, co všechno by měla kvalitní matrace splňovat? Přispějte do diskuse

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *