Kvalitní mikrofon je základ: 4 rady, jak na jeho správný výběr

mic, microphone, sound check

Kvalitní zvukový záznam je klíčovým prvkem jakéhokoliv hudebního projektu. Aby se vám podařilo vytvořit opravdu precizní záznam, neobejdete se bez kvalitního mikrofonu. Jeho výběr však dokáže většině začátečníků pořádně zamotat hlavu. V souvislosti s tím jsme pro vás sepsali hned 4 rady, jak na jeho správný výběr.

Zvolte si typ mikrofonu

V obchodech můžete narazit na dva druhy mikrofonů, a to aktivní a pasivní. První typ je obecně méně citlivý a má menší frekvenční odezvu. Ideální jsou zejména pro živá vystoupení nebo nahrávání nástrojů, jako jsou bicí nebo kytary – u živých vystoupení se vyplatí zaměřit i na mikrofonní kabel. Naopak pasivní mikrofony jsou velmi citlivé, díky čemuž je jimi produkovaný zvuk věrohodnější. Obvykle jsou tedy používány pro nahrávání zpěvu, akustických nástrojů a jemných zvuků.

Zkontrolujte konektory

Při výběru mikrofonu je důležité zkontrolovat, zda má správné konektory pro váš zvukový systém. Pokud používáte XLR kabel, je třeba vybrat mikrofon s XLR konektorem. Pokud se v dostupných konektorech nevyznáte, určitě se obraťte na prodejnu či e-shop, kde vám s výběrem poradí.

Zaměřte se na citlivost mikrofonu

Citlivost mikrofonu je měřena v decibelech, přičemž udává, jak rychle mikrofon reaguje na zvukové vlny. Vysoká citlivost znamená, že mikrofon bude schopen zachytit i jemné zvuky, zatímco nízká citlivost bude vhodnější pro hlasitější zvuky. Při výběru mikrofonu se tedy v první řadě zaměřte na jeho citlivost a zvažte, zda odpovídá vašim potřebám.

Zvažte rozpočet

V neposlední řadě je důležité zhodnotit, zda máte pro koupi mikrofonu dostatečný rozpočet. Kvalitní mikrofony jsou často cenově dostupné, ale pokud hledáte zařízení s funkcemi navíc či speciálními prvky, může se jejich cena i několikanásobně zvýšit. Na úplném začátku si tedy stanovte rozpočet, který jste ochotní utratit za mikrofon i potřebné vybavení.

S výběrem vám poradí i prodejci. Obrátit se můžete i na e-shop Zapero.cz, který se zabývá prodejem mikrofonů, kabelů a dalšího vybavení spojeného s hudbou. Vybírat tu můžete z opravdu široké nabídky zboží určeného pro hudebníky, kreativce, zvukaře i DJ‘s.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *