Moderní veřejný prostor? Vsaďte na inovativní dětská hřiště!

Skitterphoto / Pixabay

Pokud máte ve své obci neboměstě byť jen malou možnost ovlivnit vzhled a funkčnost svěřeného veřejného prostoru, nechte se inspirovat několika dobrými tipy a postřehy. Věděli jste například, že na první pohled obyčejné hřiště pro děti lze postavit zcela bez použití kontroverzních plastů?

Snad každé dětské hřiště určené pro veřejný prostor  nabízí kreativní a nápadité prvky podporující dětskou představivost. Jde totiž o standardní požadavky jejich zřizovatelů i uživatelů. Přesto však můžeme v této oblasti najít významné rozdíly.

Zatímco se někde se tato vzletná věta schová pod dvě skluzavky nezvyklého tvaru, jinde je tomuto požadavku podřízen doslova každý šroubek. A to je jedině dobře. Podle odborných průzkumů totiž kvalitně navržené plochy, určené pro trávení volného času, pomáhají vychovávat z dětí aktivní lépe rozvinuté osobnosti, čímž zároveň slouží i jako vítaná pasivní prevence kriminality.

Hřiště, které pobaví a zároveň dbá na ekologii

Svěžím závanem kreativního větru jsou na tomto poli dětská hřiště Berliner Seilfabrik, jež se vyznačují originálními herními prvky a pečlivým výběrem použitých materiálů. Přednost mají ty recyklované, a plastové hmoty tu nemají místo vůbec.

Kombinace oblíbených lanových prvků, prolézaček, houpadel, dětských domků, pískovišť nebo kolotočů jsou k mání hned v devíti tematických kolekcích. Vaše děti si tak mohou hrát třeba na hřištích  Cosmo, Polygode, UFOs nebo Geos.

Vhodné prvky do každého prostoru

Je samozřejmé, že městský mobiliář by se měl přizpůsobit svým uživatelům nejenom co do nápaditosti, ale také věku. Zatímco dětská hřiště jsou obvykle vyráběna pro děti ve věkovém rozmezí 2-5 let nebo 6-12 let, zcela ze hry nejsou ani jejich rodiče.

Není třeba hned okupovat dětské houpačky, mnohem lepší službu dalekému i širokému okolí udělá pořízení některých fitness prvků či třeba „jen“ pohodlných parkových laviček. Proto máte-li možnost podílet se na vytváření veřejného prostoru ve svém okolí, neváhejte. Vyplatí se to. 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *