Neopakovatelná atmosféra antických zemim

atmosféra antických zemim

Antické zeminy florentské – to je správný název pro malbu, která je špičkovou dekorativní technikou napodobující umění starověké Itálie. 

Tato malba má oproti běžným barvám několik výhod. Kromě toho, že s ní získáte neopakovatelnou atmosféru, se velmi snadno a dobře udržuje. Zub času jí neublíží a pokud nezatoužíte po změně, může s vámi zůstat napořád. A pokud se dodatečně rozhodnete, je možné provádět opravy a korekce natřených ploch, aniž by to vzhledu nějak uškodilo. 

Malba se skládá ze systému Opaco – zemina – barevný toner. Systém antických zemin je ekologický, otěruvzdorný a omyvatelný. Nátěr je navíc prodyšný a pro tuto svou vlastnost je vhodný i do interiérů památkových objektům. Z množství základních barev lze získat vhodným dávkováním až neuvěřitelných 80 odstínů, přičemž u každého z nich je možno dosáhnout škály od úplně světlé po vyloženě tmavou.

Základní bílý nátěr Opaco po zaschnutí připomíná latex. Tento podklad je nutný pro hladký nátěr zeminy. Nanáší se na očištěné stěny a nechá zaschnout. Požadovaného probarvení dosáhneme smícháním zeminy a daného množství barevného toneru. Zemina před přidáním barevného toneru připomíná nadýchané těsto. Potom se pečlivě vmíchá barevný toner v určeném množství. Štětec na nanášení zeminy by měl být plochý a dostatečně široký. Jím se tvoří krátké nepravidelné tahy proti sobě, jakoby ve tvaru písmene V. Namaluje se vždy přibližně jeden metr čtvereční a pokračuje se dál. Tahy se tvoří mírným mávnutím, aby jejich konce šly do ztracena.Na zdech zemina vytvoří maličké kuličky, které se po zavadnutí rozetřou a vytváří ten správný „plesnivý“ antický efekt. Na jejich rozetření existuje speciální plastová „škrabka“, jíž se pohybuje po natřených částech plochy stejným směrem, jako při nanášení barvy. Tímto způsobem se pak pokračuje po celé požadované ploše. Vzniklých „kocourů“ se nelekejte, u této malby nejsou na škodu, ale naopak jsou téměř žádoucí.

Tato malířská technika nepatří k nejlevnějším,neboť je poměrně pracná a časově náročná. Pokud svěříte malování odborníkům, počítejte, že sáhnete hlouběji do kapsy. Kdo si troufne na malbu sám, může ušetřit dost peněz. Je ale potřeba dobře zvážit, zda má v sobě alespoň kutilského nadání. Materiál pro antickou malbu totiž rovněž nepatří k nejlevnějším.

Na internetu je možné najít řadu výukových videí. Také některé firmy prodávající systém antických zemin pořádají pro zájemce instruktáže k malbě. Pokud se rozhodnete vymalovat sami bez proškolení, je dobré vyzkoušet si tuto techniku na kousku stěny, kterou můžete pak snadno přemalovat.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *