Řím – město plné historie

Řím je hlavním městem Itálie
papannon / Pixabay

Řím je hlavním městem Itálie. Setkáte se i s názvem Věčné město. Jedno z nejstarších měst Evropy vzniklo před více jak 2 700 lety.  Leží v krajině Campagna di Roma, 27 kilometrů vzdálené od Tyrhénského moře. Na území Říma najdete samostatný stát Vatikán se sídlem papeže.

Řím v historii
Legenda hovoří o vzniku města už v roce 753 před Kristem, kdy vládli etruští králové. Po jejich vyhnání v pozdější době se stal Řím republikou. Následoval Řím jako sídlo císařů a s ním spojené významné proměňování. Velká sláva města trvala jenom za časů Římské říše.

Významná místa pro turisty
Se stopami historie se v Římě setkáte na každém kroku. Navštívit můžete mnoho muzeí, kostelů, paláců a galerií. Z antických památek nelze nezmínit Koloseum z roku 80. Jde o největší antické divadlo, pojmenované podle 36 metrů vysoké sochy císaře Nerona. Koloseum neznamenalo jenom zábavu, ale i bolest a utrpení. Hovoří se až o 400 000 lidech, kteří zde zahynuli během gladiotárských her, zápasů s divou zvěří, při rekontrukcích bitev a dramat z klasické mytologie.

Chrám Pantheon nechal roku 27 př.n.l. postavit Marcus Agrippa. Po požáru roku 126 n.l. došlo k částečné přestavbě za císaře Hadriána. Využívá se jako katolický kostel. Forum Romanum je nejstarší částí Říma a stalo se náboženským místem pro křesťany. Bývalá bažina zažila dost významných projevů řečníků, ovšem už od 6. století Forum Romanum upadalo a měnilo se v pastviny pro dobytek.

Světově proslulé fontány a kašny
Řím jsou hlavně nádherné a umělecky význačné fontány. Fontána di Trevi byla dokončena v roce 1762.  Pyšní se barokním sousoším vytesaným z mramoru, představující boha moří Oceána. Voda přetéká přes pobřežní krajinu a všechnu nádheru umocňuje oblouk „Království oceánů“.

Pokud se chcete do Říma vrátit, stačí hodit do fontány pravou rukou přes pravé rameno minci.  Důvodů k návratu mají milovníci historie hromadu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *