Oxid uhelnatý vs. oxid uhličitý – víte, jaké hlásiče a detektory jsou pro jejich odhalení potřeba?

Své domovy se snažíme zabezpečit stále lépe. Ovšem ne vždy na to jdeme tím správným způsobem. Víte, jak se uchránit před nechtěnými úniky Co a CO2? Pokud ne, pak vám právě s tím dnes poradíme.

Oba pro nás mohou představovat smrtelné nebezpečí, a přitom jsou informace o nich často zaměňovány nebo špatně interpretovány. Oba jsou bezbarvé, bez zápachu – a při vyšší koncentraci smrtelné. Ovšem zatímco CO2 se okolo nás vyskytuje běžně, CO nikoli.

Na CO vás upozorní ten správný detektor

Jde o plyn, který obvykle vzniká díky nedokonalému spalování fosilních paliv.  Jinými slovy – nedochází-li k přísunu dostatečného množství čerstvého vzduchu, je vznik CO nevyhnutelným. U plynového kotle to například poznáte tak, že nehoří modře, ale oranžově. Ale potíže vám může způsobit i uzavřená klapka v komíně apod.

Už při koncentraci 5% můžete začít pociťovat závratě, lapat po dechu a cítit se unaveně. Mezi 8-10 % je pak velké riziko upadnutí do bezvědomí a následné smrti. Proti tomu vás mohou ochránit detektory CO, které by měly patřit ke standardnímu vybavení každé domácnosti, u níž je vznik tohoto rizika možný.

Příznaky jsou u otravy CO2 velmi podobné

I tento plyn produkuje nedokonalé hoření a je-li koncentrace v ovzduší příliš vysoká, projevuje se otrava tímto plynem velmi obdobně jako ve výše zmíněném případě. Vždy je tedy nutné opustit domácnost a pomoc zavolat nejlépe od sousedů. V našich podmínkách vzniká tento plyn nejčastěji při požáru a s jeho odhalením vám tedy mohou pomoci požární hlásiče.

Kde si ochranu svého zdraví i bezpečí zajistit

Výběr těchto pomocníků opravdu není těžký, jen je třeba přihlédnout k některým specifikům konkrétního domu či bytu. Vybírejte je proto tam, kde mají s tímto sortimentem bohaté zkušenosti  a dokáží vám poradit při volbě konkrétního typu. Naším tipem je specializovaný e-shop E1.cz, kde seženete i množství dalšího vybavení – například rozvodnice a rozvaděče, pohybová čidla, nářadí, soumraková čidla, kabely, vodiče, spínače apod.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *