Poznáte opravdu kvalitní kávu? 6 kritérií, které by měla splňovat

coffee, coffee grinds, cafe

Káva je pro mnoho lidí denní povinností a oblíbeným rituálem. Mnoho z nás však nemá povědomí o tom, jak by měl chutnat šálek opravdu kvalitní kávy. Právě proto jsme se pro vás rozhodli sepsat hned 6 kritérií, která by měla kvalitní káva splňovat.

Kvalita kávových zrn

Základem kvalitní kávy je samozřejmě kvalitní kávové zrno. Při výběru si dejte pozor na to, aby zrna byla zralá, rovnoměrně vybarvená a bez vad. Přednost byste přitom měli dávat kávám, které jsou pečlivě zpracovávány od sklizně až po pražení.

Původ kávy

Informace o původu kávy jsou klíčové pro rozpoznání její kvality. Známým a vyhledávaným regionem pro pěstování kávy je například Brazílie. Kvalitní brazilská káva je proslulá svou vyvážeností a bohatou chutí. Důležité je také sledovat, zda je káva certifikována jako fair trade nebo organická, což zaručuje její etický a ekologický původ.

Pražení

Správné pražení kávy je zásadní pro vytvoření bohaté a vyvážené chuti. Káva by měla být pražena čerstvě a ideálně ve specializované pražírně. Při nákupu dávejte pozor na datum pražení, jež určuje čerstvost kávy.

Aroma

Vůně kávy je prvním lákadlem, které přitáhne každého jejího milovníka. Kvalitní káva by měla disponovat intenzivním a příjemným aroma. Při otevření balení byste tedy měli ucítit bohatou vůni.

Chuť

Nejdůležitější je samozřejmě samotná chuť kávy. Kvalitní káva by měla mít plnou, bohatou a vyváženou chuť. Konkrétně by měla být jemně kyselá, s příjemnou hořkostí a dlouhým doznívajícím tónem. Každopádně je nutné počítat s tím, že každá odrůda disponuje odlišnou chutí.

Degustace a hodnocení

Nejlepším způsobem, jak poznat opravdu kvalitní kávu, je provést degustaci. Využít k to mu můžete degustační sady Kávy Monro, v nichž naleznete vzorky káv z celého světa. Jednoduše tak můžete vyzkoušet, jaká káva je vaším favoritem a až poté si objednat větší balení.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *