Správné osvětlení při práci i spánku

Room Bed Indoors Beaded Sofa  - KriptoHr / Pixabay
KriptoHr / Pixabay

Určitě jste si už někdy všimli, že v některých případech vyhledáváte teplé, jindy spíš studené osvětlení. Víte však, jaké světlo při jednotlivých činnostech potřebujete, a čím si naopak nevědomky škodíte? Inspirujte se radami a vyberte si správně.

Bílé světlo

Bílé světlo nebo s mírným nádechem modré se doporučuje při práci s počítačem a také celkově při práci, kde se potřebujete soustředit. Může za to jeho modrý a chladnější odstín, tato barva pomáhá k soustředění se a také méně unavuje zrak.

Při zařizování kanceláře nebo jiné pracovní plochy vyberte ideálně co největší světelnou plochu, která vám zamezí zbytečné stínění si. Doporučuje se zvolit si bílé světlo do koupelen, zvlášť pro ženy, které se zde často a rády líčí. Může se to zdát jako hloupost, ale žlutě laděné osvětlení může způsobit, že váš make-up bude vypadat na denním světle nepřirozeně.

Teplé světlo

Pokud máte problémy se spánkem nebo s usínáním, jedním z důvodů může být i špatné osvětlení ložnice. V ložnici nebo při vchodu do dětského pokoje vybírejte světla s teplým odstínem, skvěle vyniknou i LED pásky. Důvod je jednoduchý, bílé a také chladnější modré světlo nutí váš mozek k neustálému soustředění se.

Navíc se ani nedoporučuje používat mobil, tablet či jinou elektroniku těsně před spaním. Jiné je to v případě, že si u těchto technických vymožeností nastavíte aplikaci pro filtr modrého světla.

Dostatečné osvětlení

S plánováním osvětlení jste se možná setkali už při stavbě domu nebo prvním zařizováním bytu. Pokud jste světla řešili s odborníkem, určitě jste se dozvěděli, že je potřeba dostatečné osvětlení na práci, na psaní, ale také třeba na vaření nebo na trávení volného času s knihou. Věřte, že je lepší mít raději víc lampiček, stojacích lamp a možnost i velkého osvětlení pokoje a nepoužívat jej, než nemít světlo a zásuvky na daném místě vůbec.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *