Víte, jaké víno se hodí k vaší slavnostní večeři?

Někdy chceme prostě návštěvu jednoduše ohromit, a to se vším všudy. A servírování správně zvoleného vína jako dokonale harmonického doplňku hlavního poledního či večerního jídla rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co můžeme svým blízkým nebo obchodním partnerům dopřát. Pomůžeme vám nešlápnout vedle, díky našemu praktickému průvodci.

Bílé víno se podává k rybám, červené zase ke zvěřině. Ale co si počít s mixem rozmanitých chutí třeba z Asie? Nechte se inspirovat

Červené víno je klasikou k výrazným jídlům

V našich domácnostech se nejčastěji objevují těžká červená vína, vhodná zejména ke grilovanému masu, biftekům, zvěřině nebo jehněčímu. Zvláště to platí pro ta italská a francouzská. Podávat je můžete i k pečeným pokrmům z těstovin. V ideálním případě použijte stejným typ vína k přípravě omáčky či šťávy, i k nalití do sklenek.

Oproti tomu lehčí červené víno ze Španělska s ovocnými příchutěmi je ideální pro večerní pohoštění, v němž hrají hlavní roli sýry, jemně kořeněná jídla a samozřejmě zvěřina. Oceníte ho i u pochoutek připravených z lanýžů a masitých hub.

Bílá vína doplní ryby i jarní zeleninu

Potřebujete chuť delikátních jídel pouze lehce zvýraznit? Pak bude pro vás bílé víno tím správným řešením. Suchá bílá vína jsou ideální k mořským plodům, ale i ke kořeněným jídlům inspirovaným Asií. Italská bílá vína (například Pinot gris) mají ideální předpoklady pro kombinaci s drůbežím masem, smetanovými omáčkami a jemně ochucenou jarní zeleninou. A výrazné zástupce tohoto druhu využijete i u pálivých pokrmů.

Bublinky milují sladké

Zbývá nám ještě šumivé víno a pravé šampaňské. Těm sluší zejména párování s vejci, plody moře a jemnými asijskými pokrmy. A samozřejmě nesmějí chybět ani u slavnostních stolů při servírování zákusků. Mají zde stejně důležité místo jako tradičně podávané sekty.

Ty se od pravého šumivého vína nebo dokonce šampaňského výrazně liší. Bublinky se do lahve dostávají pod tlakem, jde tedy o víno perlivé, vhodné jako příjemné osvěžení během nenuceně ubíhající zábavy, nikoli o efektní doplnění jakéhokoliv podávaného pokrmu. K tomuto účelu je třeba zakoupit vína kvalitnější.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *