Jak zařídit obývací pokoj jako relaxační i stimulující obytnou zónu

Skitterphoto / Pixabay

Přemýšlíte o změně ve svém životě? Můžete svůj životní postoj zlepšit i změnou prostoru, který obýváte. Ač tomu nebudete chtít věřit, i malé změny v uspořádání vašeho bytu mohou výrazně zlepšit váš celkový pohled na život. Začít můžete například u obývacího pokoje, který je centrem dění každého rodinného domu či bytu.

Změna prostředí výrazně ovlivňuje i naše duševní rozpoložení. Proč tohoto jevu tedy nevyužít ve svůj prospěch a neuspořádat vybavení bytu odlišným způsobem, než je tomu dosud? Náš vkus se v průběhu doby také mění, stejně tak jako se mění dobové trendy. Navíc nejedná-li se o příliš razantní změnu, může nám tato konverze prostoru dodat mnoho nové energie i pozitivního naladění.

Pravidlem však je, že musíte naslouchat tomu, co se vám skutečně líbí, a ne myšlenkám, které spíše vychází ze snahy ohromit vaše návštěvy. Prostor budete nejvíce využívat vy, a tak i vy vybíráte veškeré zařízení dle svého, byť třeba velmi netradičního vkusu.

Příprava je základem úspěchu

Základem každé úspěšně vykonané činnosti bývá pečlivá příprava předem. Z tohoto důvodu je tak dobré, abyste měli alespoň v základních rysech představu o tom, co má vámi plánovaná změna ve výsledku přinést. Chcete dosáhnout toho, aby prostor vašeho bytu vypadal více starosvětsky, a chcete například přepracovat obývací pokoj v retro stylu, nebo naopak tíhnete k ultramodernímu vzhledu?

Kurz, kterým se budete při výběru nového nábytku a doplňků řídit, musíte mít jasně určený předem. I když detaily zde hrají významnou roli, je stále možné je upravovat, základní trendové vyznění bytu se však již později mění jen velmi obtížně.

Z tohoto důvodu i zde platí známé přísloví: dvakrát měř, jednou řež. Teprve po pečlivém zvážení celkové orientace změny přistupte k dalším krokům. Mezi ty samozřejmě patří vytvořit si plán či model bytu nebo například jen obývacího pokoje. V dnešní době existuje i mnoho velmi funkčních programů, které dokážou představit zvažované rozložení nábytku v pokoji velice realistickou 3D formou.

Oproti starším dobám se tak plánuje mnohem snáze, na druhou stranu to může svádět i k určité nerozhodnosti, protože díky takřka neomezeným možnostem je možné stále zkoušet nové a nové varianty. Dlouhé přemýšlení pak může být i na škodu, protože často vznikne zbytečně komplikovaný výsledek. Nechcete dosáhnout kombinačního maxima, ale pohodlného obývacího pokoje, na to je třeba pamatovat.

Nábytek, bez kterého se dobrý obývací pokoj nemůže obejít

Co je základem příjemného obývacího pokoje? Možnosti se liší dle osobního vkusu, ale jistě tento základ tvoří klasické křeslo „ušák“, pohodlně řešená pohovka, konferenční stolek či taburet a dále knihovna. I když příliš nečtete, knihovna vnese do vašeho obývacího pokoje nádech starých časů i poklidného tempa. Dále je velmi praktickým kusem nábytku vitrína či systém úložných polic, na něž se umístí cennosti a upomínkové předměty, na které se rádi díváte.

Také do obývacího pokoje takřka ve všech domácnostech patří televize, takže je při zařizování pokoje potřeba myslet na to, kam ji umístit. Je potřebné, aby na ni bylo dobře vidět z několika různých úhlů. Potom ke slovu přichází další kusy nábytku, které do obývacího pokoje mohou či nemusí patřit, záleží na dispozicích vašeho bytu.

Vlastníte-li byt menších rozměrů, pak obývací pokoj musí často sloužit i jako pracovna či studovna. Z tohoto důvodu je namístě zvážit umístění a konkrétní typ kvalitního PC stolu, který bude pohodlný, ergonomicky správně řešený a zároveň nebude zabírat mnoho prostoru.

Hrajete-li vy či vaše děti na hudební nástroj, je kromě umístění piana či pianina, které si nárokuje velký prostor, potřebné zamyslet se i nad tím, kde se při cvičení bude nalézat stojan na noty. I hraní na zobcovou flétnu totiž vyžaduje svůj prostor.

Dekorace přináší skutečnou radost

Tím, co do obývacího pokoje přináší živost i atmosféru útulnosti, jsou právě dekorace. Platí u nich však základní pravidlo a to že je třeba mít vystaveny pouze věci, které máte skutečně rádi. Často se člověk cítí zavázán, protože dostal určité věci darem, a tak je umísťuje ve svém prostoru, ač ho pohled na ně ve skutečnosti netěší.

Účelem daru je být obdarován. To, jak s darem pak dále naložíte, je však již pouze na vašem rozhodnutí. Nelíbí-li se vám, můžete jej taktně odmítnout či darovat zase někomu jinému. V žádném případě si však do obývacího pokoje neumísťujte věci pouze z pocitu závazku či provinilosti vůči dárci. To si vy ani ony dekorační předměty nezaslouží.

Věříme, že budete-li při zařizování vašeho obývacího pokoje postupovat jak analyticky, tj. vše si předem rozplánujete, tak emocionálně, kdy se soustředíte na to, co vás upřímně těší, nemůžete být nakonec zklamáni.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *