3D tiskárna – Jaký model zvolit pro začátečníka?

Pro člověka, který už měl s 3D tiskem co do činění, je výběr dalšího zařízení dosti snadný úkol. Praktické vědomosti o pravidlech správného tisku, o výběru parametrů nebo dokonce o ovládání dílenského „stroje“ umožňují prohlédnout si různé modely a stanovit, která 3D tiskárna byla vybavena možnostmi nebo vylepšeními, která zaujmou uživatele. V případě technologických začátečníků je ovšem lepší rozhodnout se pro na obsluhu nenáročné a cenově dostupné zařízení. Jaké otázky se ještě vyplatí zohlednit?

Technologie FFF/FDM v rukou nadšenců 3D tisku

Začneme tím nejdůležitějším ukazatelem: zájemci o aditivní výrobu by si rozhodně měli vybrat model pracující v technologii FFF/FDM, a ne v technologii SLA. Jednodušeji řečeno: filament (tedy struna plastu navinutá na cívce) pro ně bude vždy lepší volbou než tisk s použitím tekuté pryskyřice. Stereolitografie (označovaná právě zkratkou SLA) na ně může být příliš náročná – tiskárnu je třeba správně nakonfigurovat, protože u této precizní technologie bude každá, dokonce i ta nejmenší chyba na konečném výtisku vidět. Co je ještě podstatnější: tekutá pryskyřice vyžaduje správně připravené pracovní stanoviště, především dokonalou ventilaci (nejlépe s využitím uzavřené komory vybavené vysoce kvalitními filtry). S FFF/FDM je situace mnohem snadnější: zařízení stačí zapnout a hned lze přistoupit k pokusům! Pokud začátečník v 3D tisku použije filament PLA (nejlepší pro začátečníky a „nejodolnější“ na klopýtnutí spojená např. s teplotou tisku nebo s chlazením vznikajícího modelu), nemusí si vůbec dělat starosti s problematikou ventilace místnosti. PLA je totiž bezpečný, biorozložitelný polymer, který se používá dokonce i v… 3D perech pro děti.

Konstrukce 3D tiskárny: hotové zařízení nebo samostatné utahování šroubků?

V tomto případě neexistuje jedno řešení doporučované všem uživatelům – zde se počítají spíše individuální preference, manuální schopnosti a zkušenosti v oblasti mechaniky. 3D tiskárny se totiž nabízejí v několika podobách:

  • Některé modely si lze koupit jako hotová zařízení – stačí je vytáhnout z krabice, zapojit a hned můžeme začít pracovat. Takovéto řešení je zpravidla nepatrně dražší, ale také maximálně praktické. Stojí za to je doporučit těm uživatelům, které zajímá „čistý“ 3D tisk a ne celková forma, tedy mechanická konstrukce jednotlivých součástí.
  • Jiné mají částečnou podobu. Na trhu se setkáme i s 3D tiskárnami v podobě částečně složených součástí. Jejich spojení je samozřejmě jednodušší a rychlejší, než u zařízení dodávaného výhradně v dílech. Skutečnost, že jsme si si model tiskárny před jejím prvním spuštěním připravili sami, přináší obří uspokojení.
  • 3D tiskárny k samostatné montáži se mohou nabízet jako sada jednotlivých dílů, kde téměř každá součástka (s výjimkou složitých elektronických součástí, motorů apod.) vyžaduje samostatné složení, sešroubování a sesazení. I když se to nezdá, není to vůbec těžké – majitelé amatérských dílen, modeláři a jiní kutilové nejčačtěji disponují dovednostmi výrazně překračujícími ty, které budou zapotřebí ke složení tiskárny. Další předností je skutečnost, že po samostatném složení „stroje“ známe jeho konstrukci do posledního šroubečku, což výrazně usnadňuje servis nebo rozšíření konstrukce.
  • Méně častým, i když nesmírně zajímavým nápadem jsou modulové tiskárny. Na trhu najdeme zařízení, která nechávají uživateli jistou svobodu ohledně finálního vzhledu tiskového zařízení. Může se také stát, že na společném základu budou připevňovány jen vyměnitelné hlavy, což umožní využívat různé funkce zařízení – jednou může jít o 3D tisk, jindy o gravírování.

Cena a značka 3D tiskárny – čím se řídit?

Každý začátečník v 3D tisku určitě při zahájení hledání prvního modelu do své dílny stanoví na začátku přibližný rozpočet, který může využít. Zařízení k aditivní výrobě lze dnes zakoupit za cenu už 1000 – 1400 PLN (i když můžeme narazit i na modely pod 1000 PLN), a zařízení vysoké úrovně, která uspokojí absolutně všechny potřeby amatérských dílen, představují výdaj zpravidla nepřekračující několik tisíc zlotých. Jako první tiskárnu si je dobré zvolit zařízení nižší cenové hladiny, abychom po krátkých testech lépe poznali svá očekávání a mohli už svobodně rozšiřovat svou dílnu.

Ve věci značky panuje naprostá libovolnost! Během hledání se vyplatí nahlédnout do obchodu pro robotiky Botland. V jeho nabídce najdou milovníci 3D tisku jak rekordy v oblíbenosti lámající tiskárny 3D Creality, dostupné Flashforge a Anycubic, stejně jako legendární modely značky Prusa a polského výrobce prémiových zařízení Zortrax. Při výběru se můžeme podívat také na modulové modely Snapmaker. V nabídce Botland najdete i méně známé, ale pozornost si zaslouživší značky, jako je Biqu, Trilab, BCN3D a spousta dalších.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *