Bolestivost prsu při kojení – mastitis

Každá novopečená maminka se snaží poskytnout svému dítěti to nejlepší – tedy mateřské mléko. Jenže kojení je pro organismus ženy nesmírnou zátěží a ne vždy je všechno tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát, kojení je totiž pro prsy velmi namáhavé. Zánět prsu je strašákem většiny kojících matek, jedná se o bakteriální infekci pronikající do mléčné žlázy drobnými poraněními bradavek, které vzniknou při kojení. Projevuje se horečkou, únavou, bolestí kloubů, svalů, hlavy, nevolností, prs je oteklý, zarudlý a na dotek bolestivý. Nástup zánětu je velmi rychlý, rozvinout se může v průběhu několika hodin. Jedná se o poměrně běžné onemocnění, které postihuje až třetinu kojících matek, nejčastěji jde o ženy v prvních týdnech po porodu, kdy si maminka i miminko na kojení teprve zvykají. Potížemi často trpí prvorodičky.

Zánět dokáže kojení pořádně znepříjemnit. Jeho příčinou může být nesprávná technika kojení, zvýšená zátěž matky po porodu, a to jak psychická, tak fyzická, oslabení imunity.

Přestože samotný zánět není překážkou při kojení, rozhodně ho není radno podceňovat, mohly by nastat komplikace, které by v krajním případě vedly až ke vzniku chronického zánětu či abscesu prsu. Mléko může být bohatší na soli, to však děťátku nevadí, není tedy nutné ho odstavovat. Navíc pravidelné kojení naopak napomáhá k odstranění překážky v mlékovodu. Během kojení je vhodné prs masírovat nebo přikrýt teplým obkladem.

Na zánětu prsu se mohou podílet i další faktory jako je špatná technika kojení, nevhodná podprsenka, nedostatečné vyprázdnění prsu při kojení, ale i stres, psychika dovede pořádně potrápit, při kojení se musí oba cítit pohodlně a příjemně. Další častou příčinou, která může vyvolat zánět je přemnožení bakterie Staphylococcus aureus, která za normálních podmínek organismu nijak neškodí.

Nejlepší prevencí je dbát na zvýšenou péči a hygienu prsou, omývání bradavek, pravidelné kojení, správná technika kojení, odstříkávání nahromaděného mléka, pomoci může také masáž prsou či teplá sprcha.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *