Bude se nám dýchat lépe? Dotace EU to slibují

V poslední době si stále více z nás uvědomuje, že ochrana životního prostředí není jen prázdným pojmem, ale dotýká se každého z nás. Nečistoty a chemikálie, kterým svůj organismus vystavujeme, mohou přispět ke vzniku různých onemocnění. Dotace z Operačního programu Životní prostředí pomáhají zlepšit okolí a přispět tak k ochraně našeho zdraví. Podívejte se, co se chystá v následujícím roce.

V roce 2018 bude vyhlášeno celkem 19 nových dotačních výzev s celkovou alokací 9,1 miliardy korun. Podporu mohou získat podniky i fyzické osoby.

  1. Dotace EU na prevenci vzniku odpadů

V rámci průmyslové výroby vzniká mnoho druhů odpadů či prachu, který následně putuje do životního prostředí. Dotace EU má pomoci snížit jeho množství a podpořit opětovné použití výrobků, které jsou již na konci životnosti. Vyhlášení výzvy je plánováno na 1. 3. 2018 a účastnit se mohou podnikatelské subjekty.

  1. Podpora druhotného použití odpadů

Pokud již odpad vznikne, měly by se před jeho skládkováním upřednostnit jiné možné nakládání. Ideální je, pokud se zpracuje a následně poslouží jako zdroj druhotných surovin. Přesně k takovému cíli směřuje výzva s názvem „Zvýšení podílu materiálového a energetického využití odpadů“, jejíž vyhlášení se očekává 1. 8. 2018.

  1. Dotace EU na protipovodňovou ochranu

Převážně pro fyzické osoby jsou určeny dotace EU k prevenci následků povodní. Žádat lze například na podporu zprůtočnění nebo zvýšení potenciálu koryt vodních toků a niv, zlepšení přirozených rozlivů či stabilizování a sanaci svahových nestabilit. První výzva již byla vyhlášena v roce 2017, další dvě s vyšším objemem prostředků budou realizovány v příštím roce.

  1. Snížení emisí stacionárních zdrojů

Pro majitele továren či jiných nepohyblivých zdrojů znečištění již nyní probíhá dotační výzva, v jejímž rámci mohou žádat o podporu pro snížení míry vypouštěných emisí. Peníze lze získat především v lokacích s nadlimitním množstvím škodlivých látek v ovzduší.

Jak peníze získat

Získání dotace EU je obvykle běh na dlouhou trať. Je třeba vytvořit projekt a veškerou dokumentaci k němu včetně případných posudků, počkat si na vyhlášení výzvy a následně vše včas předložit. Práci si můžete usnadnit, pokud spojíte síly se specializovanou společností, například MIDA Consulting, která vyřídí vše potřebné za vás.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..