Fotovoltaický panel – jaký typ bude nejlepší pro váš dům?

Photovoltaic Solar Clean Energy
Klas_lu / Pixabay

Možná i vy přemýšlíte nad tím, jak zvýšit míru energetické soběstačnosti ve své domácnosti. Nabídka současného trhu je široká, většinu nabízených fotovoltaických panelů však lze zařadit do jedné ze tří základních kategorií. A jak vybrat tu správnou pro vaše potřeby?

Monokrystalické solární panely – vysoká účinnost

Jejich základ tvoří tenké plátky (wafery), vyřezané z jednoho jediného křemíkového krystalu. Jsou tedy značně náročné co do výroby, ovšem dokáží vám nabídnout největší účinnost (pohybuje se okolo 20 %). Jde však ruku v ruce s větší závislostí na úhlu dopadu světla.

Pokud jste omezeni plochou své střechy, ale zároveň můžete těžit z výhody velmi dobré orientace vůči slunci, pak svěřte technologii své nové fotovoltaické elektrárny právě monokrystalickým solárním panelům. Nevýhodou je jejich vyšší cena, ovšem s přibývajícím technologickým pokrokem se tato položka každým rokem snižuje.

Polykrystalické panely lépe zvládají rozptýlené světlo

Jejich barvou je modrá a vyrábí se z bloků, tvořených množstvím drobných krystalů křemíku. Na výrobu jsou nenáročné a vystačí si i z odřezky z výše zmíněného typu krystalů.

Jejich efektivita se pohybuje mezi 15-17 %, ovšem složitější struktura dokáže lépe zachytit světlo z mnoha různých úhlů. Jsou tedy skvělé ve chvíli, kdy vaše střecha není vůči slunci orientována právě ideálně. A kromě toho dokáží poskytnout během dne i mnohem stabilnější výkon.

Amorfní fotovoltaické panely vynikají lehkostí

Pořízení panelů si nemusíte odepírat ani v případě, že si  vaše střecha nemůže dovolit nést vyšší hmotnost. Poslední typ panelů pro fotovoltaické elektrárny se totiž vyrábí z tzv. „tenkých vrstev“ (například amorfní křemíkový panel). Ale představte si tento panel spíše jako tenký film, který se nanese na vhodnou podkladovou plochu (plast, kov, sklo apod.). Jeho účinnost se pohybuje jen okolo 11 %, ale dokáže zpracovat i rozptýlené světlo. Nízká hmotnost ho pak předurčuje i na nejrůznější mobilní konstrukce typu hausbótů nebo obytných karavanů. A pokud je to třeba, lze ho na střechu nainstalovat i v několika vrstvách.

Zdroj informací: https://www.bce.cz/3-typy-fotovolatickych-panelu/

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *