Freediving a lana

tpsdave / Pixabay

Freediving či chcete-li nádechové potápění je aktivita stará jako lidstvo sama, datuje se až do doby prehistoriké. V současné době je velmi oblíbenou formou aktivního odpočinku, která pomáhá udržet tělo v kondici. Příjemné, čisté a především klidné prostředí je jako stvořené pro aktivní regeneraci a je vítaným protipólem dnešních hektických, uspěchaných a hlučných časů. A tak není divu, že se na celém světě těší stále větší oblibě. Dělat ho může opravdu kdokoli. Jeho výhodou je také to, že k němu není potřeba žádné velké materiální vybavení. Obzvlášť pokud se mu věnujete pouze na rekreační úrovni. Málokdo však ví, že existuje i závodní freediving – poměrně mladý sport.

Právě freediverům, kteří cestují na závody nebo za tréninkem, se bude hodit statické lano vyrobené z materiálu PPV, které se díky svým vynikajícím vlastnostem – extrémně nízké průtažnosti, vysoké pevnosti, dlouhé životnosti, odolnosti vůči působení slané vody i vůči oděru. Proto se mezi freedivery těší velké oblibě. Zalíbení v něm však našli i instruktoři freedivingu. Jeho materiál je nenasákavý, plovoucí, lehký a rychleschnoucí. Vybírat můžete lana v průměrech 10 a 12 mm v různých délkách – od 30 až do 200 metrů. Opletené lano Competition zase nachází profesionální využití ve freedivingových centrech a při organizování závodů.

K upevnění na spodní konec lana je určen z kvalitního, odolného a zároveň pružného plastu zhotovený bottom plate, originální výrobek svého druhu, který má několik důležitých funkcí. Poskytuje potápěči informace o dosažení vytýčené hloubky, snižuje riziko kontaktu hlavy a ramene freedivera se zátěží. Výborně se hodí pro výuku freedivingu a tréninku hloubkových disciplín, výrazně zvyšuje bezpečnost. Manipulace s ním je pohodlná,rychlá a jeho instalace velmi snadná, žádné uzly nejsou potřeba. Jednoduše provléknete bottom plate lanem a utáhnete matici pro zafixování platu v požadované vzdálenosti od konce zátěže. Díky výrazné bílé barvě je dobře viditelný, má lehce parabolický tvar a nízkou hmotnost.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *