Jak si svépomocí vyrobit magnetický držák

Magnetický držák vám umožní pracovní nářadí a náčiní umístit na stěnu nebo na bok skříně. Ušetříte tak místo v zásuvkách ponku. Které magnety na držák použít, aby udržely i větší nástroje? Čtěte dál.

S tím, jak si rozšiřujete dílnu nebo vybavení garáže, se plní zásuvky nářadím, náčiním. Po nějaké době se tam nevejde. Kam s ním? Uložte je na stěnu, přicvakněte na magnety. Vyrobte si jednoduchý magnetický držák. Jak na to?

Magnety na desku nebo do stěny

Magnety můžete připevnit buď rovnou na stěnu, do sádrokartonové desky, na desku z dřevěné spárovky nebo třeba na ocelový profil. Prostě vezměte, co máte po ruce, a využijte. Pokud zrovna nic nenajdete, zajeďte do hobbymarketu a pořiďte ocelový profil s otvory, ať je nemusíte vrtat.

Do desky navrtejte otvory, do nichž následně přišroubujete silné magnety. Rozestupy si nechte takové, aby se nářadí na držák vedle sebe dobře vešlo. Podle síly magnetů vám na udržení těžších kusů nářadí, třeba kladiva, budou stačit dva magnety. Pro lehčí nářadí, jako jsou například šroubováky, stačí magnet jeden.

Magnetické úchyty a kruhové magnety v oceli

Pro výrobu držáku nářadí se hodí kruhové magnety, magnetické úchyty s otvorem na šroub. Otvor je kónický a vhodný pro šroub se zápustnou hlavou nebo vrut do dřeva.

Magnetické úchyty obsahují silný neodymový magnet, který je zapuštěný v ocelovém pouzdře. Pouzdro magnet chrání před poškozením a navíc zesiluje magnetickou sílu.

Využít můžete například:

K dispozici jsou i menší či větší a ještě silnější magnety nebo jiné typy magnetických úchytů a držáků. Buď mají otvor pro šroub, anebo je jejich součástí závitový čep pro rychlé přišroubování.

Jak vyrobit magnetický držák?

Pokud už máte k dispozici magnetické úchyty a také desku s otvory, postup je jednoduchý. Přišroubujte neodymové magnety k desce. Pak celou konstrukci připevněte na stěnu.

Magnety v ocelovém pouzdře s otvorem můžete pomocí zápustných šroubů přišroubovat do stěny přímo. Stačí si předem otvory ve zdi navrtat a vsunout do nich hmoždinky.

Čtěte také: K čemu využít silné neodymové úchyty? Na držák nářadí, mobilu i piv

Tipy na další uplatnění magnetického držáku

Kde jinde magnetický držák nebo jednotlivé magnetické úchyty využijete? Hodí se například:

  • pro výrobu držáku plechových dóz, krabiček, kořenek v kuchyni,
  • ke zhotovení lišty na kuchyňské náčiní, metly, obracečky (pokud nejsou z plastu či dřeva),
  • na připevnění nabíjecích kabílků, USB propojovacích šňůr k boku pracovního stolu,
  • k přichycení světelných LED pásků,
  • pro výrobu schránky na klíče,
  • na přichycení sítí proti hmyzu do rámů oken,
  • jako nábytkové magnety.

K magnetům můžete přicvaknout skoro vše, co je z feromagnetických kovů, jako je železo, ocel a další slitiny obsahující železo.

Magnety a další výbavu pro magnetické tvoření seženete na webu Unimagnet.cz

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *