Kde a jak sušit prádlo

Clothing Lying Wash Drying Rack  - Antonio_Cansino / Pixabay
Antonio_Cansino / Pixabay

Máte sušičku nebo sušíte prádlo starým dobrým způsobem na šňůře? Podívejte se s námi na výhody jednotlivých způsobů sušení a vyberte ten nejvhodnější. Udělejte vše proto, aby vám oblečení vydrželo co nejdéle a zachovalo si nejen pružnost, ale i sytou barvu.

Sušení na šňůře

Nejčastějším způsobem, jak se suší prádlo je šňůra, případně sušák na prádlo. Nevýhodou je malý byt bez balkónu, pokud však máte zahradu, problém je vyřešen. U prádla, které sušíte na zahradě si dejte pozor na přímé slunce, ale věřte, že prádlo ze zahrady bude mnohem lépe a déle vonět. Myslete také na to, jaké oblečení sušíte. Některé svetry, případně šaty potřebují být na ramínku, dámské a pánské spodní prádlo dejte v zimě na radiátor, v létě pak sušte kratší dobu na venkovním sušáku.

Sušička a její výhody

Skvělým pomocníkem do domácnosti je také sušička na prádlo. Někdy však trvá rozpoznání jednotlivých programů a v mnoha případech budete muset vyzkoušet sušení na různé stupně. Většinou se můžete řídit podle materiálu oblečení, jinak se suší ručníky a deky, jinak například pánské bavlněné trenýrky. U spodního prádla si dejte pozor i na to, že například podprsenky s kosticemi byste do sušičky dávat neměli.

Nevýhody sušičky

Mezi nevýhody sušiček patří nutnost dalšího místa, například v koupelně. Naštěstí však existují pračky a sušičky v jednom, případně je možno umístit tyto spotřebiče nad sebe. V některých případech je nutné, aby ze sušičky odtékala voda, jiné mají boxy, ze kterých vodu bez problémů vylijete až po sušení. Počítejte také s náklady za sušení, spočítejte si tedy, jak často perete a sušíte prádlo a zda se vám vyplatí použít další spotřebič na elektřinu.

Co a jak žehlit

Samostatnou kapitolou, která prodlouží životu vašemu oblečení i dámskému a pánskému spodnímu prádlu, je žehlení. Spodní prádlo se spíš nežehlí, kalhotky a podprsenky vůbec, pouze je možno žehlit bavlněné pánské trenýrky. Myslete na žehlení už při sušení prádla, když prádlo dobře vysušíte a správně pověsíte pomocí kolíčků, žehlení pro vás bude méně náročné.

Aby oblečení vypadalo jako nové

Prodloužit životnost oblečení i spodního prádla, stejně jako zachovat sytou barvu, můžete kvalitními prášky na praní. Vyberte si speciální prášek na praní bílého, černého i barevného prádla a oblečení podle těchto barev třiďte. Většinu oblečení i spodního prádla můžete prát na 40° C, některé dražší kousky nebo spodní prádlo s krajkou perete v ruce nebo alespoň v pracích pytlíčcích. Stejně tak vyztužené podprsenky, ke kterým raději nedávejte ani aviváž.

White Shirt Bright Clothes Washing - KaoruYamaoka / Pixabay

Kde a jak sušit prádlo

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *