Přírodní kámen dodá Vaší zateplené fasádě nový šmrnc

Wall Brick Stone Background  - Frantisek_Krejci / Pixabay

Rozhodli jsme se, že vyzkoušíme experiment v oblasti bydlení, konkrétně fasády. Zjistíme, jaké jsou dnes možnosti při obkládání fasády kamene. Proč zrovna kámen? Odpověď je jednoduchá. Pokud se podíváme kolem sebe, tak jsou to právě kamenné fasády, které v dnešní architektuře mají své nejsilnější postavení. Jejich četnost je čím dál četnější a proto se v dnešním průzkumu zaměříme právě na obložení fasády kamenem.

Naše imaginární fasáda je zateplená extrudovaným polystyrenem a proto budeme řešit především aspekt nosnosti fasády a optimálního řešení co se týká tepelné a zvukové izolace. Některé typy kamenů, se kterými jsme se při našem průzkumu setkali, neměli vůbec svůj takzvaný rodný list, ze kterého bychom se dozvěděli, odkud kámen pochází, zda se jedná o kvarcit či břidlici, nebo další podstatné vlastnosti.

Dozvěděli jsme se, že fasádu bude nutné před pokládkou kamenného obkladu řádné připravit. Budeme muset na fasádu aplikovat 2 vrstvy sklovláknité tkaniny, neboli perlinky. Každá vrstva pak bude přetažená lepidlem a následně přikotvena dvěma vrstvami hmoždinek po osmi kusech na metr čtvereční. Celkově je tedy nutné fasádní plochu, kterou připravujeme pro obklad kotvit šestnácti hmoždinkami s kovovým trnem na jeden metr čtvereční.

Po této přípravě můžeme přemýšlet o tom, že přírodní kámen aplikujeme na fasádu. Pro naši montáž jsme si zvolili kvarcitový obklad, ve kterém se prolíná světle žlutá barvy s různými odstíny šedi a bílé barvy. Jednotlivé pásky kamene jsou k sobě již slepeny přírodní pryskyřicí, takže našim úkolem je pouze naformátované tabule lepit nadoraz k sobě. Jako pojivo nám poslouží flexibilní lepidlo vyšší pevnostní třídy. Značky můžeme použít například Mapei, Knauf, Baumit nebo Schonox.

Po celkovém obložení fasádní plochy můžeme ještě provést dodatečnou ochranu. Jedná se o takzvanou hydrofobizaci, kdy za pomocí příslušné impregnace vytvoříme na kameni voděodolnou vrstvu, která zamezuje vstup vodě do kamene. Pozor, některé druhy impregnací mohou na kameni různě měnit barvu. Lze však zakoupit i bezbarvé nástřiky. Tímto krokem je celé dílo hotovo. Sami jsme byli překvapení, jak snadné je aplikovat obklady z přírodního kamene na fasádu, která byla navíc zateplená.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *