Jak vybrat byt k pronájmu v Liberci? Chce to nejen trpělivost, ale i pár užitečných informací, které vám celou věc usnadní

Jak vybrat byt k pronájmu v Liberci takovým způsobem, aby vás vaše volba v budoucnu nestála více peněz, než je nezbytně nutné? Jaké máte v tomto moderním městě s bohatou historií vůbec možnosti? Co si ohlídat a čeho se vyvarovat ve chvíli, kdy vytoužený byt najdete a budete se do něj stěhovat? Snad vám pár stručných informací přijde vhod, takže tady jsou.

Jak vybrat byt k pronájmu, když nabídka zaostává za poptávkou

Liberec je se svými sto tisíci obyvateli pátým největším městem republiky a je správním i kulturním centrem celého kraje. Atraktivita města rok od roku roste a spolu s tím roste také množství lidí, kteří zde chtějí bydlet. Možnosti Liberce jsou však v tomto ohledu dosti omezené. Jednoduše řečeno, volných a cenově dostupných bytů zde není zdaleka dostatek a to jak nájemních, tak i těch určených na prodej. Může se vám tudíž snadno stát, že vaše snažení bude trvat i řadu týdnů a to především tehdy, pokud nechcete měsíc co měsíc platit víc, než je opravdu nutné. Ceny jdou totiž neustále nahoru, i když v posledních měsících tempo poněkud polevilo.

Růst průměrného nájmu za m2 podlahové plochy

Město Nájem za m2 v Kč (2018) Nájem za m2 v Kč (2017) Nárůst
PRAHA 287 247 16 %
PLZEŇ 186 153 21 %
LIBEREC 168 153 10 %
PARDUBICE 179 166 8 %
Č. BUDĚJOVICE 158 149 6 %
OSTRAVA 154 147 5 %
BRNO 217 201 8 %
OLOMOUC 165 160 3 %

Stavělo se málo, ale lepší časy jsou nejspíš nadohled

Nedostatečná výstavba let minulých není pochopitelně jen doménou Liberce. Týká se celé řady našich měst, ale právě na severu Čech dochází nyní k pozvolnému zlepšování situace. Jen během prvních tří čtvrtletí loňského roku zde byla započata stavba více než šesti stovek nových bytů a zdá se, že tento pozitivní trend by mohl pokračovat. Otázkou zůstává, zda současné tempo bude dostatečné a dokáže nepříznivý stav na trhu s bydlením zmírnit.

Nová čtvrť „Zelené terasy“

V souvislosti s novou výstavbou jistě stojí za zmínku příprava celé nové městské čtvrti, která by se měla nalézat na okraji Liberce, v Kunraticích. Během následujících let zde má vzniknout cca 800 nových bytů a to na území o rozloze nějakých deseti hektarů. Chybět by neměla ani občanská vybavenost včetně mateřské školy nebo domu s pečovatelskou službou. Pozemky poskytne jak město, tak i soukromí vlastníci, se kterými bylo již podepsáno memorandum o budoucí spolupráci. Vše je sice pouze ve fázi příprav, ale jako příslib do budoucna to lze jistě jenom uvítat. Pracovní název nové městské čtvrti zní Zelené terasy a předpokládané datum započetí stavby je zatím stanoveno na rok 2020.

Musíme se zmínit i o „Housing first“

Je jistě chvályhodné, že ani v současnosti, kdy je dostupných bytů celkový nedostatek, liberecká radnice nezapomíná ani na ty nejpotřebnější a pokračuje v projektu nazvaném „Bydlení především“ (Housing first), který je primárně určen lidem bez domova.

Nájemní smlouva a předávací protokol jsou zcela nezbytné!

Dříve či později určitě najdete to, co hledáte a v ten okamžik přijde na řadu nájemní smlouva. Rozhodně musí mít písemnou podobu, jelikož jakékoliv ústní dohody před zákonem v tomto směru neobstojí. Zapomenout nesmíte ani na tzv. předávací protokol, v němž bude mimo jiné popsán stav bytu v momentě, kdy jej přebíráte. Součástí takové listiny by měl být i seznam zařízení měřících spotřebu elektřiny, plynu a vody a to včetně jejich sériových čísel a aktuálního stavu.

7 náležitostí, bez nichž není smlouva kompletní

Jestliže se vám ve městě podaří narazit na příhodný byt k pronajmutí, příliš neváhejte a podepište smlouvu co nejdříve. Pro takový případ je však dobré vědět, jaké detaily by měla každá nájemní smlouva minimálně obsahovat, aby nedošlo k nějakému nepříjemnému nedorozumění.

1) Číslo bytu, jeho parametry a soupis vybavení.

2) Číslo popisné domu, v němž se byt nachází.

3) Číslo parcely, na které dům stojí.

4) Obec, ulice i případné číslo orientační.

5) Datum uzavření smlouvy a délka pronájmu.

6) Nacionále vaše a majitele (případně osoby oprávněné s nemovitostí nakládat).

7) Částka, kterou budete hradit jako nájemné i způsob platby.

Liberec si vás určitě získá

Trhu s pronájmy zbývá k uspokojivému stavu ujít ještě pořádný kus cesty a právě Liberec není v tomto ohledu rozhodně výjimkou. Zdá se však, že budoucnost zde nevypadá až tak zle a kdo si život ve městě alespoň na pár týdnů vyzkoušel, nejspíš uzná, že je rozhodně o co stát.

Prozatím však nezbývá, než se smířit s poněkud vyššími náklady a pokusit se vyčkat změn k lepšímu, které snad brzy přijdou. Nebo máte jiné řešení?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *