Kdy je nejlepší doba pro nákup palivového dřeva? Právě teď!

1195798 / Pixabay

Možná je předčasné myslet už na zimní měsíce, ovšem čím dříve se na ně vybavíte, tím více můžete ušetřit. Firmy, zabývající se prodejem palivového dřeva, totiž rády poskytnou menší slevu těm, kdo nenechají celý proces na poslední chvíli.

Vy jako zákazník z toho samozřejmě patřičně vytěžíte. Netlačí vás žádné termíny, takže se můžete v klidu podívat po tom nejlepším poskytovateli. A kdyby se náhodou něco zadrhlo, budete moci bez potíží hledat dřevo jinde, protože vaší rodině nebude v nejbližších hodinách hrozit umrznutí.

Kolik dřeva si pořídit?

Pro zbrusu nové majitele kotlů správná otázka. Záleží na tom, na co dřevo využijete. Pokud si jen občas přitopíte, bude vám stačit je 5-10 PRM (zkratka PRM označuje prostorové metry dřeva). Ovšem pro plnohodnotné vytápění není nadsazených ani 25 PRM, samozřejmě v závislosti na velikosti domu. Výhodou je, že palivové dřevo se nekazí, takže případné přebytky vám jednoduše poslouží následující rok.

Kdy ho nejvýhodněji nakoupit?

Nejvíce prodej palivového dřeva stagnuje v letních měsících a právě tehdy lze na jeho pořízení ušetřit nejvíce. Na počátku topné sezóny se ceny postupně zvyšují a nejdražší bude dokupování zásob během zimy. Vždy tedy raději nakupte o něco více – i když bude odčerpaná částka z rodinného rozpočtu vyšší, nakonec vždycky ušetříte.

Jaké dřevo nakoupit? Nejlepší je kombinovat

Nakupování podle výhřevnosti je mýtus, měkké i tvrdé dřevo ji má totiž srovnatelnou. Výhoda tvrdého dřeva tkví v jeho delší výdrži, tudíž méně častému přikládání. Měkké dřevo však rychleji rozehřeje topeniště, takže se vyplatí s ním začínat. Ideální kombinaci na zimu tak představuje jeden díl měkkého dřeva a tři díly tvrdého. Díky tomu se s vytápěním nenadřete více, než je nezbytně třeba.

Štípané dřevo nebo polena?

Ani tady se nevyplatí rozhodovat podle ceny. Štípané dřevo není tak náchylné na proces hniloby a domácnost s ním vytopíte bez problémů. Velké špalky se hodí spíše do průmyslových kotlů s velkým výkonem. Navíc hoří o něco hůře.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *