Poradíme vám, kam s postelí v malém bytě?

Bedroom Lighting Room Bed Home  - nolinebrain / Pixabay
nolinebrain / Pixabay

Zůstala vám na dětský pokoj jen malá místnůstka a nevíte si rady s jejím zařízením, protože máte pocit, že se sem nemůže všechno vejít? Pokud máte v bytě vysoké stropy, tak vybudujte spací patro. Myslete však na bezpečí dítěte a nainstalujte k němu pořádně zábrany a zábradlí. Pod patro můžete umístit například šatní skříň, prostor na hraní nebo psací stůl se židlí.
Spací patro bohužel mívá své “mouchy”. Schody zda schůdky občas vadí v malém prostoru, u stropu bývá sušší vzduch a jen těžko tu vyměníte ložní prádlo. A co potom, když dítě onemocní? To pak musíte neustále šplhat nahoru a dolů, tu s horkým čajem, tady s lékem a někdy například s teploměrem.

Proč vybudovat pódium se zabudovanou postelí?

Pódium šetří místo v malém bytě stejně jako vestavěné patro, netrpí však tolika neduhy. Velkou výhodu má v tom, že jej můžete použít i v místnostech s poněkud nižším stropem, než je potřebné pro patro. Počítejte však s tím, že pódium bude mít zhruba 45 cm na výšku a pro pohodlné používání byste se na něm měli postavit, takže ho nestavte v bytech s nízkými stropy.

Výši pódia nenavrhujte podle výšky dítěte, protože bude rok od roku vyšší. Jakmile dítě pódium “přeroste”, začne se bouchat hlavou o strop a nebude ho moci pohodlně využívat. U pódia vyššího než 30 cm vybudujte alespoň jeden schod pro pohodlnější přístup.

Na pódium můžete postavit i celou kuchyň nebo pohovku s odkládacím stolkem

Pódium s vestavěnou postelí často navrhují designéři při zařizování malometrážních bytů. Může na něm stát pohovka, ale klidně i celá kuchyň.

Do pódia zabudujte postel, případně i úložné prostory. Postelí do něj dokonce schováte i více. Postel bude během dne schovaná a nebude zbytečně zabírat cenný prostor. Večer ho zpřístupníte buď odklopením víka, nebo vysunutím zpod pódia. Pokud je schovaná pod víkem, pak prostor na něm využijete k dětským hrám. Pokud je postel výsuvná, můžete na pódium umístit dětský stůl, židli i skříňku a vytvořit tak pracovní koutek.

Jak postavit vestavěné pódium

Při stavbě pódia počítejte s tím, že v místech, kam se postel vysouvá, musí zůstat volný prostor. Šikovný kutil zvládne pódium vyrobit sám, ale můžete se obrátit i na ověřenou truhlářskou firmu. Výsuvnou postel můžete spolu s úložnými prostory zabudovat i do šikminy v podkroví. Využijete tak prostor, který většinou zůstává prázdný.

Aby bylo pódium i lůžko dostatečné pevné, použijte při stavbě kombinaci ocelové konstrukce a dřevěného roštu. Na výrobu můžete použít i silnější dřevěné hranolky. Nosnou konstrukci nakonec oplášťujte. Při rozhodování o materiálech je důležité znát velikost nebo šířku celé konstrukce. Přírodní materiály (například dřevo nebo kůže) dodávají celku příjemnější vzhled. Pro vlastní plášť můžete použít i dřevotřísku nebo lamino, nedosahují však takové pevnosti jako dřevo.

Jak si zajistit kvalitní a zdravý spánek

Když dodržíte standardní velikost postele, tak do ní můžete umístit jakýkoli běžně vyráběn matraci. Ten uložte na vzdušný rošt. Jeho spodní část musí být zvednutá nad podlahu, aby byla dobře větraná. Vytvoříte tak příznivé klima pro zdravý spánek a regeneraci organismu. Špatně větraný matrace se může stát hotovou líhní roztočů a noční můrou alergiky.

I přes svou praktičnost mají pódia jednu velkou nevýhodu: snadno se do jejich útrob dostane prach. Kvůli úklidu a vysávání prachu byste měli mít snadný přístup pod pódium. Výsuvnou postel opatřete kolečky, u postele s věkem použijte výklopný rošt a přední stranu pódia. Použijte kolečka s brzdou, abyste mohli lůžko zajistit v libovolné poloze. Lůžkoviny často větrejte au výsuvné postele myslete i na kvalitní podlahu. Volte odolný materiál, třeba vinyl, který je praktický i na údržbu. Levnější laminátovou podlahu můžete při častém vysouvání a zasouvání postele poškodit.

Na pódium můžete postavit i celou kuchyň nebo pohovku s odkládacím stolkem.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *