Při renovaci parket jedno zbroušení nestačí

Pexels / Pixabay

Máte doma starou dřevěnou podlahu z parket a cítíte, že by si už zasloužila trochu starostlivé péče? Renovace může být velmi efektivním postupem, připravte se však na to, že vám zabere opravdu velkou spoustu času. A to především tehdy, budete-li všechno chtít provádět ručně.

Na renovace parket Ostrava se specializuje například Tomáš Gajdoš. Podle opotřebení je třeba provést renovaci 1× za 10-20 let a rozhodně to není „zábava“ na jedno odpoledne. Vše začíná zbroušením povrchu. Zpravidla je přitom odstraňován pouze starý lak a velmi tenkou vrstvou dřeva (do 1 mm). Pokud jsou již parkety tak zničené, že by renovace zasáhla více než 3 mm do jejich struktury, zpravidla se již nevyplatí a je třeba zakoupit parkety nové.

Brousit je třeba několikrát

Každý metr čtvereční parket je třeba zbrousit vícekrát. Začíná se tím nejhrubším brusným papírem a pokračuje se až k tomu nejjemnějšímu. Každou vrstvu je navíc nutné vést jiným směrem, aby byly zahlazeny stopy po broušení předchozím. Ručně jde o postup velmi zdlouhavý, proto firma Tomáš Gajdoš podlahy Ostrava používá v této etapě výhradně profesionální stroje, které si s broušením poradí velmi rychle. To je však jen první krok.

Tmelení spár si rozmyslete

Nyní je třeba vše vysát a aplikovat novou ochrannou vrstvu. Dnes je velmi moderní požadovat jako mezikrok zatmelení spár, jež se stará o jednodušší údržbu a leckdy i delší odolnost. Zvláště u starých podlah však dochází k porušení kouzla přírodního vzhledu, a to bývá často škoda. Ovšem je-li použit tmel ze zbytků prachu po nejjemnějším broušení, můžete se spolehnout na dokonalou barevnou harmonii, a to se všemi pozitivními efekty tmelení.

K finální úpravě povrchu se používá vosk, olej nebo rozpouštědlový lak – o volbě konkrétního materiálu by měl rozhodovat odborník na základě zhodnocení aktuálního stavu parket i plánované intenzity budoucího používání. Následné ošetřování parket je velmi jednoduché, pouze u těch upravovaných speciálními oleji je 1x do roka nutné ochranný nátěr obnovit.

Co pořídit místo parket?

A jestliže vám už staré parkety z jakéhokoliv důvod nevyhovují, nebojte se vsadit třeba na moderní

PVC podlahy Ostrava se speciální povrchovou úpravou bránící uklouznutí. I ty pro vás dokáží zajistit na www.vasepodlahy.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *