Proč na trhu není české zlato, ale musíme se uchylovat k tomu německému nebo švýcarskému

Gold Is Money Gold Bars Gold Shop  - hamiltonleen / Pixabay
hamiltonleen / Pixabay

Řada lidí si myslí, že se u nás tento drahý kov stále ještě těží. Mají na paměti historii lokace Jílová u Prahy, kde se zlato nacházelo v opravdu hojném množství. Asi nejznámějšími mincemi z něj raženými byly svatováclavské dukáty, jejichž tradici založil před mnoha staletími Karel IV., a která přetrvala dodnes.

Dnes už jsou bohužel zásoby zlata vyčerpány a žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Ty dodávají oběhové i pamětní mince pouze přímo pro Slovenskou národní banku.

Investiční zlato a jeho cena

Pokud chcete do tohoto drahého kovu uložit svůj majetek, měl kdybyste volit především investiční zlato. To má podobu malých slitků, jejichž hmotnost může začínat už na 1 gramu. Toto bohatství není náročné na prostor a bez problému ho uložíte třeba v domácím trezoru. Každý měsíc tak můžete svůj poklad rozšířit  o další malou část.

A proč právě zlato  a ne stříbro nebo platina? Především proto, že je u nás jeho nákup i prodej osvobozen od DPH. Jinými slovy – státu nezaplatíte nic navíc. Ovšem prodělat můžete při špatné volbě i tak. Pokud si totiž nedáte pozor na to, aby pro vás byla cena zlata opravdu výhodná, vrátí se vám vaše investice až za dlouhou řadu let.

Mezi prodejci zlatých slitků totiž existují významné rozdíly. Mezi nejlevnější  a nejdražší nabídkou může být rozdíl třeba i 10 %, a to stále za ten samý slitek. Vyplatí se proto sledovat hodnotu zlata na aktuálních trzích a podle toho se řídit.

Personifikované zlaté mince dokážou potěšit

Pokud ovšem chcete darovat trvalou hodnotu někomu blízkému, vsaďte na pamětní mince z drahých kovů. Obvykle si lidé jejich prostřednictvím připomínají některé významné události. Může jít o ty historické, kulturní nebo třeba vědecké, ovšem nabízí se i po všech stránkách osobitější rozměr. Chcete mince k výročí, promoci či narození dítěte? Vyberte si je spolu se zlatými slitky na stránkách Zlatovna.cz

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *