Výkup vozů za hotové – co všechno vás čeká, než dostanete peníze?

Chcete se zbavit svého vozu a našli jste autobazar specializující se na výkup vozů za hotové? V takovém případě byste měli vědět, co od vás budou takové autobazary vyžadovat, když jim svůj vůz přivezete a chcete peníze na ruku. Nejprve váš vůz důkladně prověří a na základě detailních kontrol stanoví cenu. Pokud chcete prodat svůj vůz za co nejvyšší cenu, měli byste jej na kontrolu důkladně připravit.

Jak výkup vozu za hotové obvykle probíhá?

Většina autobazarů má stanovený přesný postup, se kterým vás seznámí zaměstnanec, který se vám bude věnovat. Prohlídka vozu zahrnuje zpravidla několik základních kroků. Některé autobazary však nemusí provádět všechny níže uvedené kontroly.

Kontrola dokladů

Zaměstnanec v technickém průkazu zkontroluje, jestli vůz není bouraný a jestli jste jeho skutečným majitelem. Pokud vůz nepatří vám, musíte mít s sebou notářsky ověřenou plnou moc podepsanou majitelem. Některé autobazary však plnou moc uznávají jen do stanovené hranice ceny vozidla. Pokud přijedete nabídnout luxusní auto, mohou jej odmítnout, i když budete mít u sebe plnou moc.

Testovací jízda

Během ní se kontrolují jízdní vlastnosti, správná funkčnost základních palubních systémů a všechno příslušenství. Trvá většinou pouze několik minut.

Technická prohlídka

Vůz projde v servisu důkladnou kontrolou všech závad a opotřebení. Každé nalezené poškození se promítne do výsledné ceny. Mezi takové se počítá i koroze a další kosmetické vady, jako jsou rýhy a škrábance v laku nebo na sklech.

Diagnostika

Závady, které nejsou na první pohled zjistitelné, se odhalují pomocí počítačové diagnostiky. Tou se prověřuje hlavně funkčnost doplňkových elektronických systémů.

Ověření technických prohlídek a počtu najetých kilometrů

Jako poslední se kontroluje, jestli váš vůz není exekučně zabaven nebo se nenachází v insolvenci, v databázi kradených vozidel, a prověří se vývoj počtu najetých kilometrů. Pokud s sebou nemáte nutné dokumenty (výpisy z centrální evidence exekucí, insolvenčního rejstříku a ověření o původu a historii vozidla), může vám autobazar naúčtovat poplatky za doplňkový zákaznický servis.

Jak autobazary určují cenu?

Do konečné ceny se promítá mnoho faktorů. Kromě výsledků jednotlivých prohlídek je to zejména stáří, počet najetých kilometrů a poruchovost. Zvažuje se ale například i barva vozu, počet vozů stejné značky na trhu, zájem zákazníků o daný typ a další. Specialista, který s vámi auto kontroloval, vám předloží veškerou dokumentaci a vysvětlí vám, jak k výsledné ceně došel.

S administrativou si nelamte hlavu

Ve chvíli, kdy vyjádříte souhlas s nabízenou cenou, vám autobazar předloží kupní smlouvu a po jejím podepsání vám na ruku vyplatí peníze. Nutné formality zaberou většinou zhruba hodinu, poté vám končí veškeré starosti a můžete v klidu odejít. Všechny formality a zákonné povinnosti přebírá autobazar na sebe. Vůz převede do deseti pracovních dní a zajistí provedení evidenční kontroly. Teprve poté může vůz nabídnout případnému novému majiteli.

Některé autobazary vykoupí i vraky

Pokud se chcete zbavit auta, které už nemá naději, že by ještě někdy vyjelo na silnici, a přesto za něj dostat aspoň nějakou částku, je to možné. Při troše trpělivosti se vám podaří najít autobazar, který se kromě výkupu plně funkčních aut v dobrém stavu specializuje i na výkup autovraků. Rozhodně si ale tuto možnost předem ověřte, abyste se při návštěvě vyhnuli nepříjemnému překvapení.

Výkupy automobilů v autobazarech mají svá pevná pravidla, a podle toho, jak je potenciální kupující pečlivý při diagnostice, poznáte jeho kvalitu, takže se nebojte, když bude prověřovat i ty nejmenší detaily. Dává vám to jistotu, že vám nabídnou nejpřijatelnější cenu. Od nich si bez obav kupte nové auto, protože si můžete být jistí, že stejně pečliví jako u vás byli u všech ostatních. A jak se k výkupům ojetin stavíte vy? Důvěřujete radši velkým podnikům, nebo byste odvezli auto i k menšímu prodejci? Budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o váš názor.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *