Proč se stavba domu neobejde bez geodeta?

jarmoluk / Pixabay

Když se řekne geodet, většina z nás si nejspíš vybaví pracovníka v kombinéze, pracujícího především pro úřady hospodářské a státní správy. Jeho služby však budete potřebovat i vy, pokud se rozhodnete pro stavbu rodinného domu. A proč?

S kamarádem a metrem si nevystačíte

Jak je ta moje parcela velká, si přece dokážu změřit sám – říkáte si. Nicméně úřadům pobíhání s obyčejným metrem stačit nebude. Geodetické práce tak využijete třeba při:

  • stanovení hranic parcely,
  • vytyčení budoucí stavby v terénu,
  • tvorbě geometrického plánu nezbytného pro získání hypotéky,
  • rozdělení parcel (pokud jste spoluvlastníkem pozemku), apod.

Kde všude budete potřebovat geometrický plán?

Výsledkem zmíněných zeměměřičských činnosti je tzv. geometrický plán. Ten tvoří nezbytnou součást mnoha úředních listin, např. kolaudačního rozhodnutí, rozhodnutí o zápisu do katastru apod. Doporučujeme proto pohlídat si formu, v jaké tuto listinu dostanete. Kromě té klasické papírové se totiž hodí i elektronické výstupy v nejčastěji používaných formátech (DWG, DXF, DGN, PDF), které využijí všichni projektanti a další pověřené osoby.

Pro specifické situace (velmi členitý terén, parcela v kopci apod.) se hodí mít po ruce také vylepšené 3D modelování. To uplatníte i při rekonstrukci nebo jiných náročných stavebních zásazích. Jeho výhodou je hlavně přesnost a zaměření pozemku či stavby i do těch nejmenších detailů.

Víte, co vše je nutné zařídit?

Pro úspěšnou žádost o stavební povolení či vydání kolaudace je nezbytné zařídit mnoho věcí. Obávaného úředního kolečka vás může zbavit tzv. inženýring. Jde o službu nabízenou lepšími geodetickými firmami, jež se postará o všechna potřebná vyjádření a stanoviska státní správy a správců inženýrských sítí. Vy nemusíte pro perfektní výsledek udělat skoro nic – pouze si zvolit ty správné odborníky. Ušetříte si tak spoustu času i peněz, o které by vás připravila častá dovolená v práci (protože úřední hodiny standardní pracovní době většinou nepřejí). A to se rozhodně vyplatí!

Nechte se inspirovat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *