Proč si pořídit gramofon

Máte doma sbírku starých vinylových desek, ale žádný gramofon, na kterém byste si je přehráli? Domníváte se, že gramofony patří do minulého století a současnému člověku už nemají moc co nabídnout? To se tedy velice pletete. Existuje spousta dobrých důvodů, proč mají kvalitní gramofony i v dnešní době své místo mezi hifi zařízeními. O rozdílu v kvalitě reprodukované hudby mezi gramofony a CD byly popsány již tuny papíru. Mnozí audiofilové tvrdí, že kvalitě zvuku gramofonu nemůže CD nikdy konkurovat. Rozdíl je způsoben systémem, jakým je zvuk na jednotlivých formátech zaznamenáván. Zatímco před nahráním na CD musí být původní zvuk nejprve digitalizován, u vinylové desky, která obsahuje analogový záznam, je zvuk nahrán v původní kvalitě.

Následkem toho je mnohem plastičtější a obsahuje i basy a výšky, které se mohou během digitalizace ztratit. Kvalita zvuku pochopitelně závisí na kvalitě gramofonu. U levných, nekvalitních gramofonů žádný rozdíl oproti CD pravděpodobně nepoznáte a navíc vám mohou jejich piezoelektrické přenosky nadměrně opotřebovávat vaše vinylové desky.

Kvalita přehrávaného zvuku je jedním z hlavních důvodů, proč je prodej gramofonů neustále na vzestupu. Pokud také uvažujete o koupi kvalitního gramofonu, měli byste se zaměřit na kousky s magnetickou přenoskou, které nabízejí mnohem kvalitnější zvuk než zastaralé piezoelektrické přenosky a jsou také mnohem šetrnější k deskám. Pořídit si jeden z podobných přístrojů je velice snadné, stačí zadat do internetu heslo gramofony Praha a můžete si vybrat z mnoha typů přístrojů v různých cenových relacích.

Pokud si však chcete vychutnat vaši hudbu skutečně bez kompromisů, měli byste se zaměřit spíše na dražší hifi gramofony a spolu s nimi také na zesilovače a reproduktory odpovídající kvality.

gramofon, deska, hudba

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *