Ruční kotoučová pila: 7 rad a tipů, jak ji správně používat

workshop, tool, drill

Ruční kotoučová pila je nezbytným nástrojem pro každého řemeslníka, který pracuje s dřevem. Snadno si tak s její pomocí usnadníte práci i ušetříte čas. Její používání však může být pro některé začátečníky složitější. Proto jsme pro vás sepsali 7 rad a tipů, jak správně používat ruční kotoučovou pilu a maximalizovat tak její výkon.

Použijte správný řezný kotouč na dřevo

Při výběru řezného kotouče na dřevo pro vaši ruční kotoučovou pilu zvolte správnou velikost a typ kotouče, který odpovídá nejen materiálu, jež chcete řezat, ale i typu kotoučové pily. Většinou se používají kotouče s 24 zuby, ale můžete narazit i na další typy. Řezný kotouč na dřevo by měl být v každém případě pevný a vyrobený z kvalitního materiálu.

Vyberte správnou hloubku řezu

Je důležité si vybrat správnou hloubku řezu, aby se zabránilo přetížení motoru a případnému poškození kotouče. Obecně platí, že maximální hloubka řezu činí 110 až 195 cm. V každém případě je lepší pilu nepřetěžovat a nenastavovat hloubku řezu na úplné maximum.

Používejte ochranné pomůcky

Nepodceňujte ochranné pomůcky, jež vás dokážou ochránit i před pořádně ošklivými poraněními. Během používání ruční kotoučové pili používejte ochranné brýle, rukavice a chrániče sluchu. I obyčejné ochranné brýle vás dokážou ochránit v případě, že se kotouč rozpadne a zasáhne vás do obličeje.

Držte kotoučovou pilu správně

Když držíte kotoučovou pilu, ujistěte se, že máte pevný úchop. Držte ruce mimo oblast řezání a nenechávejte prsty blízko kotouče. V ideálním případě by měla být ruční kotoučová pila vybavená bezpečnostními prvky, které vás před nechtěním úrazem ochrání.

Provádějte řezy s opatrností

Bez ohledu na to, jaké máte zkušenosti, neměli byste se během jejího používání vykašlat na bezpečnost. Při každém řezu se ujistěte, že je pila správně umístěna a nemůže vás při řezání zasáhnout.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *