Stěhujete se? S nastavenými zálohami za energie se nespokojte

Pexels (CC0), Pixabay

Pátrání po levnějším dodavateli elektřiny či plynu je pravděpodobně tím posledním, co chcete během stěhování řešit. Ovšem faktem zůstává, že má stále ještě velká část Čechů nastaveny zálohy ve zcela nesmyslné výši – a platí tak zbytečně mnoho. A kdo vám zaručí, že nepřebíráte byt či dům právě po takovémto energetickém negramotovi?

Navíc změna dodavatele elektřiny může prakticky okamžitě odlehčit rodinnému rozpočtu, již tak těžce zkoušenému uplynulými hektickými týdny. A aby celý tento proces proběhl zcela bez potíží, poradíme vám, na co je třeba si dát pozor.

Sankce za předčasné ukončení – týkají se i vás?

Víte docela jistě, jakou formu má vaše smlouva s dodavateli energie? Většina z nás má za to, že jde o vztah na dobu neurčitou, ovšem mnohem častěji se smlouva jako taková vždy po uplynulé době sama obnoví – opět na rok či dva (podle původní domluvy).

A změna dodavatele energií tak s sebou může přinést nemalé sankce za předčasné ukončení. Než se tedy pustíte do jakékoliv akce, vše si předem ověřte. Řádné ukončení je třeba předem naplánovat – nezřídka bývá podmínkou oznámení tři měsíce předem apod.

Chtějte dodavatele energií z bonusy

Věděli jste, že plynové kotle vyžadují pravidelnou revizi, aby bylo jejich fungování maximálně efektivní a bezpečné? Není nutné, abyste si potřebné termíny hlídali sami a sjednávali si odborné pracovníky. Opravdu dobrý dodavatel energií má všechny zákony, lhůty i revizní protokoly v malíčku. Vše za vás tedy zařídí – vy se jen musíte domluvit s technikem na vhodném čase schůzky a převzít od něj revizní zprávu. Budete tak mít jistotu, že všechno proběhne přesně tak, jak má.

A na co se ještě ptát? Pokud nový kotel teprve pořizujete nebo máte dojem, že váš starý už dosluhuje, měl by vám nový prodejce energií poradit i v tomto směru. A bude-li mít v záloze informace o kotlíkových dotacích a podobných zajímavých akcích, tím lépe.

Dlouhý úvazek výměnou za výhody? Zvažte to

Změna dodavatele energií se v českých domácnostech nejčastěji odehrává pod příslibem nějaké slevové akce. Nízké ceny jsou však dost často vázány na poměrně dlouhé nasmlouvané období. To je ovšem značné riziko – pokud se vám cokoliv nebude líbit, budete se moci ze smlouvy vyvázat jen za cenu leckdy vysokých sankcí.

Ideální změna dodavatele plynu či elektřiny by vám podobné podmínky klást neměla. A navíc může ve váš prospěch za pár týdnů či měsíců hrát pokles cen energií na světových trzích – nevyužít ji jen kvůli vysokým sankčním poplatkům je opravdu velmi nemilé. A kde hledat akční nabídku bez zmíněných negativ? Zkuste třeba stále oblíbenější MND.cz – aktuálně se slevovou výhodou pro nové zákazníky na celý první rok odběru energií! Není třeba se bát – převod je jednoduchý. Vy pouze vyplníte jednoduchý formulář a pak už se o nic nestaráte. Klientské centrum MND zařídí všechno za vás. 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *