Vitamín D neovlivňuje jenom kosti, účinků má v těle mnohem více

Medicine Pills Tablets Capsules  - AVAKAphoto / Pixabay
AVAKAphoto / Pixabay

Když se řekne vitamín D, spojíme si ho prakticky ihned se vstřebáváním vápníku a účinky na naše kosti a klouby. Pojďme se podívat na některé souvislosti, které vám ukáží, proč je tak důležité tento vitamín pravidelně doplňovat.

Hlavní úlohou vitaminu D v našem těle je za všech okolností udržování té správné hladiny vápníku a fosforu v krvi. Díky němu se množství těchto minerálů vždy nachází ve zdravém fyziologickém rozmezí, což má příznivý dopad na růst kostry a mineralizaci kostí. A o co se tedy vitamin D3 stará?

Nejvíce „práce“ odvede ve střevech

Jednoduše tu naváže spojení se svým VDR receptorem. Ten najdeme v tenkém střevě a právě on zvyšuje účinnost absorpce vápníku a fosforu. A to nejenom uvnitř zažívací soustavy, ale také v ledvinách. Jedním dechem rovněž stimuluje reabsorpci vápníku z kostí. Pokud k tomu nedochází, je uvolněný vápník jednoduše vyplavován z těla a nikoli opětovně využíván.

Tím se vlastně neustále zvyšuje počet buněk, které ničí kostní tkáň a dále stimuluje nežádoucí uvolňování vápníku a fosforu do krevního řečiště. A právě tomu umí vit D3 v dostatečném množství zabránit. Receptory vitaminu D jsou proto přítomny ve většině tkání a buněk v našem těle.

Nezaměřuje se jen na kosti, umí toho více

Podílí se také na regulaci metabolismu sacharidů a tuků a jeho nedostatek je tedy spojován s mnoha onemocněními v této oblasti. Ve střední Evropě však máme tohoto vitamínu neustále málo. Sluneční paprsky sem totiž nedopadají v optimálním úhlu. To se mění jen během léta, kdy však naopak musíme kvůli jejich vysoké intenzitě chránit kůži opalovacím krémem, čímž vlastně tvorbu vitamínu D účinně blokujeme.

Chcete si být jistí, že právě pro vás tohle neplatí? Pak doplňte tento vitamín z prověřených přírodních zdrojů s certifikací. V kapkách najdete vitamín D třeba na stránkách Woldoshop.cz. Bez GMO, umělých barviv a dalších nežádoucích příměsí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *